Turystyka

Jak przygotować się na trasy skiturowe?

Od kilku lat coraz bardziej popularne staje się uprawianie aktywności sportowej w zimie, kiedy trasy skiturowe cieszą się dużym powodzeniem. Ta forma narciarstwa jest świetną alternatywą dla poszukujących nowych wyzwań amatorów nart zjazdowych, biegowych oraz wspinaczki alpejskiej.

Co to jest skituring?

Ta forma sportu zimowego łączy w sobie to, co najlepsze w zjazdach po ośnieżonych stokach z bieganiem na nartach, wykorzystując trasy skiturowe, a także z elementami wspinaczki górskiej.

Do uprawiania tego ciekawego, ale dosyć forsownego sportu, każdy jego entuzjasta musi się dokładnie i metodycznie przygotować. Przygotowania polegają na odpowiednim treningu kondycyjnym, planowaniu trasy biegu i zjazdu oraz sprawnego sprzętu, który jest specjalnie przystosowany.

Nazwa skituringu pochodzi od połączenia angielskich określeń na jazdę na nartach oraz biegania i turystyki górskiej. Amatorzy tej dyscypliny aktywnie wspinają się na górskie wzniesienia, po to, aby z nich zjechać, tak, jak na trasie narciarskiej.

Jak należy przygotować się sprzętowo na trasy skiturowe?

Przygotowanie odpowiednio dobranego i bezpiecznego sprzętu jest zasadniczym etapem wstępnym do uprawniania tej ciekawej dyscypliny. Sprzęt powinien być wytrzymały i skonfigurowany z myślą o konkretnych etapach, jakie składają się na skituring.

Najważniejsze są narty, które powinny umożliwiać zarówno komfortowy zjazd ze stoku, jak i podejście pod górę. Muszą mieć elastycznie skonstruowane wiązania, posiadające blokadę, pozwalającą na usztywnienie lub poluzowanie łączenia z deskami. Te funkcje dają możliwość zjazdu, podejścia oraz biegu narciarskiego.

W wyposażeniu adepta skituringu istotne są odpowiednie kijki o szerokich talerzykach oraz tak zwane foki, czyli taśmy umożliwiające wygodne i bezpieczne wchodzenie na szczyt, który jest zaplanowany do zdobycia.

Jakie zabezpieczenie powinien posiadać narciarz w skituringu?

Oprócz całego ekwipunku bezpośrednio związanego z jazdą i wspinaczką, bardzo ważny jest odpowiedni ubiór, który powinien być bardzo ciepły, a jednocześnie oddychający, ponieważ w górach trzeba być przygotowanym na zmienne warunki atmosferyczne podczas długiego przebywania na trasach skiturowych.

Aktywne spędzanie czasu w górach w czasie uprawiania skituringu, wymaga także bardzo dobrego zaopatrzenia w środki ratunkowe, a takie mogą się czasem przydać. Posiadanie własnego zestawu lawinowego, w przypadku zaistnienia tego zjawiska może mieć znaczny wpływ na zachowanie zdrowia, a czasem nawet życia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/trasy/szczyrk-jaworzyna-skrzyczne-malinowska-skala-przel-salmopolska

Previous post

Wyspa — czy można nią oddzielić kuchnię od salonu?

Next post

Ogrody marzeń - w jaki sposób doskonale pielęgnować swoje miejsce relaksu?

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki