Zdrowie i Uroda

Jak zniwelować stres przed wizytą u stomatologa

Boisz się wizyty u dentysty? Mimo że czujesz, że z Twoim zębem zaczyna dziać się coś nie tak unikasz fotela stomatologa jak ognia? Nie jesteś sam! Z analiz Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych, przeprowadzonych w styczniu 2014 roku wynika, że co drugi z nas boi się wizyty u stomatologa. Na samą myśl o fotelu dentystycznym i wiertle zmierzającym w naszym kierunku zalewa nas ciężki pot, i gdyby nie ból zapewne po raz kolejny przełożylibyśmy wizytę na termin „nigdy-nigdy”. Co powoduje taki lęk przed dentystą?
Lęk przed bólem jest jedną z najbardziej stresujących przyczyn unikania gabinetu stomatologicznego. Boimy się bólu, który wydaje nam się być nieodłącznym elementem wizyty u stomatologa. Dodatkowo świadomość wkroczenia stomatologa w naszą strefę komfortu nie pomaga pozbyć się stresu. Na co dzień tylko bliskich dopuszczamy do siebie na tyle, aby nas dotykali, ale i oni nie zbyt często zaglądają w nasze uzębienie… Jest to niekomfortowe i bardzo wstydliwe, a u lekarza stomatologa nie da się uniknąć otwarcia naszej buzi. Tracimy poczucie kontroli nad sytuacją i mamy wrażenie, że tortury na fotelu nigdy się nie skończą. 
Zawinięci w różnego rodzaju nieznane nam przyrządy i waciki nie możemy nawet krzyknąć DOŚĆ! 
Siedząc z otwartą buzią, myślimy tylko oby skończyły się te wieczne tortury. 
A może tak nie być! Jest wiele sposób na uniknięcie stresu w gabinecie dentystycznym.

Szybkie rozeznanie w terenie

Jeśli tylko odczujemy, że coś zaczyna się dziać, i któryś z zębów zaczyna nas boleć lub czujemy go, gdy jemy coś zimnego lub gorącego powinniśmy zrobić małe rozeznanie w terenie.
Zapytajmy koleżankę w pracy lub rodzinę czy mają zaufanego lekarza. Poczytajmy forum naszego miasta kto jest polecany i dlaczego.

Miła atmosfera

Znajdźmy gabinet stomatologiczny Wilanów, w którym panuje miła atmosfera. Kolory są ciepłe, a kadra przyjazna i uśmiechnięta. To zawsze pomaga zniwelować pierwsze oznaki stresu. 
Jeśli mamy dziecko warto zadbać, aby nie nudziło się podczas naszego badania – potrzebny więc będzie kącik zabaw z dostępnymi kredkami, mazakami i kolorowankami.

Szczerość

Podczas pierwszej wizyty lub w czasie rejestracji najlepiej poinformować lekarza o naszych obawach, przeżytych traumach i wiążącym się z tym stresem. 
Każdy lekarz na pewno to zrozumie, a jeśli nie to będziemy mieć pewność, ze należy szukać dalej.

Podejście do dzieci

Jeśli idziemy do stomatologa z naszą pociechą powinniśmy zadbać o to, aby pomóc dziecku przejść przez pierwszą wizytę jak najbardziej pozytywnie. Szukać należy więc gabinetu w spokojnej atmosferze, z kącikiem zabaw udostępnionym dziecku wcześniej (na przykład podczas naszej wizyty, aby oswajało się z klimatem badania). Stomatolog, który będzie leczyć nasze dziecko powinien być doświadczony i wiedzieć, że powinien zmieć nazewnictwo i zamieniać np. słowo wiertło na miotełka. 
Wcześniej dziecku powinno się wszystko wyjaśnić – po co tu jesteśmy i co będzie nam robione.
W dzisiejszych czasach dentysta to nic strasznego i warto się o tym przekonać. Metody leczenia są bezbolesne, a a zabiegi odbywają się w miłej atmosferze. Kluczem jest znalezienie odpowiedniego stomatologa i wykonanie wcześniejszego wywiadu kto ma cierpliwość do pacjenta, a kto jest doświadczonym lekarzem. W gabinecie powinien być telewizor albo słuchawki do słuchania muzyki. Stres wtedy będzie zmniejszony no minimum, a jeśli i to nie pomoże zawsze można poprosić o gaz rozweselający i już na pewno uśmiech pojawi się na naszej twarzy 🙂

Previous post

Hale stalowe – budowa krok po kroku

Next post

Ogrodowa elegancja

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki