Ciekawe

Jak optycznie powiększyć salon?

Salon to pomieszczenie, które z pewnością znajdziemy praktycznie w każdym domu. Często pełni wiele dodatkowych funkcji: sypialni, czy jadalni dla domowników. Jeżeli metraż naszego mieszkania jest ograniczony, warto zadbać o to, aby optycznie powiększyć tę przestrzeń. Jak to osiągnąć? Sprawdźcie sami!

Po pierwsze: kory ścian i rodzaje tapet

Zanim skupimy się na dodatkach, warto skupić się na kolorach ścian i rodzajach tapet, ponieważ to ona najczęściej decydują, jak urządzimy wnętrze. Jeżeli pomieszczenie jest niskie, świetnym rozwiązaniem będą tapety w szerokie pasy. Gdy zależy nam na tym, aby optycznie poszerzyć pomieszczenie, wówczas można sięgnąć po drobne i jasne wzory — najlepiej w odcieniach pastelowych. Istotne jest jednak to, aby tapeta pojawiła się na dwóch (maksymalnie trzech) ścianach, aby nie sprawiać odwrotnego wrażenia.

Warto zaznaczyć, że mitem jest to, iż nie można malować ścian na ciemne kolory, jeżeli chcemy powiększyć salon. Ciemny odcień jest czasami nawet wskazany, jednak na jednej ścianie.

Po drugie: szklane dodatki

Kluczowe w powiększaniu salonu będą lustra, ponieważ to one odgrywają kluczową rolę podczas powiększania przestrzeni. Nie należy jednak przesadzać, ponieważ salon z pięcioma lustrami nie wygląda zbyt elegancko. Warto sięgnąć po duże prostokątne lustra ze zdobioną ramką, które powiesimy naprzeciwko ściany, która nie ma okna. Ewentualnie możemy powiesić kolejne lustro na przykład mniejsze obok pierwszego. Ten zabieg z pewnością powiększy każdą przestrzeń.

Po trzecie: przejrzyste okno

Duże okno świetnie sprawdza się w małych wnętrzach, jednak istotne jest to, jakie dodatki wybierzemy. Firany gotowe do salonu to dobry pomysł na to, aby nieco powiększyć przestrzeń. Istotne jest jednak, aby wybrać odpowiednie kolory — najlepiej w jasnych odcieniach. Staramy się ograniczyć liczbę bibelotów na parapecie do minimum. Zamiast tego, możemy zamieścić zdjęcia w szklanych ramkach, które dodatkowo powiększą przestrzeń. Ważne jest też to, aby firany gotowe do salonu były spójne z kolorami ścian.

Zabiegów na to, aby optycznie powiększyć pomieszczenia, jest wiele. Warto jednak zaplanować je, zanim zdecydujemy się na konkretne kolory i meble. O ile firany w salonie zawsze możemy zmienić, o tyle nowe tapety to zdecydowanie większy wydatek i przede wszystkim ogrom dodatkowej pracy.

Firany gotowe znajdziesz w ofercie Spokko.pl

Previous post

Niezawodne tusze do drukarek

Next post

Podgrzewacz do potraw — co wybrać?

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki