Dom i Wnętrze

Szkło – czyli ulubione tworzywo nowoczesnej architektury

Szkło zyskało na popularności kilka lat temu, dziś cieszy się rosnącą popularnością i jest bardzo chętnie wykorzystywane przez większość architektów.
Współczesna architektura zalewana jest nie tylko szklanymi budynkami, szkło obecne jest także we wnętrzach. Dużą popularnością cieszą się obecnie balustrady szklane, półki, różnego rodzaju dekoracje, stoły, umywalki, drzwi, ściany itp. Chociaż szkło we wnętrzach w dalszym ciągu jest utożsamiane z ekstrawagancją i bogactwem, coraz częściej pojawia się w naszych domach.
Po pierwsze szklane obiekty dodają pomieszczeniu przestronności. Decydując się na przykład na szklaną balustradę możemy optycznie powiększyć przestrzeń. Inwestycja w szkoło na pewno się opłaca, gdyż jest to materiał niezwykle trwały i stosunkowo łatwy do utrzymania w czystości. Innowacyjna technologia produkcji tego materiału pozwala na jego stosowanie tam, gdzie wcześniej tak naprawdę trudno byłoby nam sobie to wyobrazić.

Rodzaje szkła

Szkło to materiał, który ma naprawdę wiele rodzajów i właściwości, a także różne sposoby produkcji. Szkło może być zbrojone, wówczas ma wtopioną metalową siatkę. Szkoło barwione pochłania promienie słoneczne. Najbardziej wytrzymałe jest szkło hartowane, które jest odporne na wysokie temperatury oraz większość uszkodzeń mechanicznych. Gdy już ulegnie uszkodzeniu nie rozbija się na ostre kawałki, ale na drobne części o nieostrych krawędziach, co ma zwiększyć nasze bezpieczeństwo.
Najczęściej można je spotkać w postaci balustrad szklanych, umywalek, stołów, jest obecnie także w kabinach prysznicowych. Podobne właściwości ma szkło gięte. Można spotkać również szkło klejone , które składa się z kilku warstw, połączonych ze sobą przezroczystym tworzywem organicznym. Kolejnym rodzajem szkła jest marblit – które najczęściej przybiera postać płytek do dekoracji. Szkło kolorowe można uzyskać dodając odpowiednich tlenków metali.

Zastosowanie szkła we wnętrzach

Szkło może przybierać różne postacie, dobrym przykładem są balustrady szklane , które cieszą się dużą popularnością. I choć najczęściej może spotkać je w budynkach użyteczności publicznej, bardzo dobrze sprawdzają się też w domowych wnętrzach. Bardzo często spotkane są także szklane blaty kuchenne, umywalki, ze szkła można ułoży podłogę, mozaikę na ścianie, która jest doskonałym elementem dekoracyjnym. W bardzo nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach można spotkać nawet szklaną wannę, kominek i drzwi. Obecna technologia wytwarzania tego materiału daje niemalże nieograniczone możliwości.

Czy warto zdecydować się na szkło we wnętrzu?

Szkło jest materiałem bardzo trwałym, więc na pewno tak. Poza tym to dobre rozwiązanie, jeżeli chcemy optycznie powiększyć małe wnętrze. W przypadku posiadania domu z piętrem lub poddaszem warto zastanowić się nad szklanymi schodami, które wyglądanie niezwykle designersko i nie zasłaniają przestrzeni. Nie bójmy się stosować szklanych elementów w domu, szkło hartowane jest naprawdę bezpieczne i nawet, gdy ulegnie uszkodzeniu istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, żeby się nim skaleczyć.

Previous post

Dlaczego obrzeża meblowe są ważne?

Next post

Organizacja ślubu w hotelu – o czym pamiętać?

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki