Techniki masażu klasycznego
Masaż klasyczny ma za zadanie nie tylko odprężyć ale także leczyć. Czy warto skorzystać z takich zabiegów? Oczywiście, szczególnie jeżeli wiele godzin spędzamy przed komputerem w pracy lub też prowadząc samochód, albo po prostu przeżywamy mnóstwo stresów, które przejawiają się poprzez bóle mięśni i kręgosłupa. Także po wypadkach, masaż leczniczy może okazać się o wiele lepszy niż tabletki przeciwbólowe.
Wybieramy gabinet
W przypadku zabiegu takiego jak masaż klasyczny zlecony przez lekarza ortopedę, zwykle nie możemy wybrać samodzielnie gabinetu masażysty, lecz jest on nam z góry narzucony. W takiej sytuacji możemy mieć pewność, że specjalista będzie naprawdę profesjonalnym masażystą, który posiada zarówno doświadczenie jak i kwalifikacje.
Jeżeli zaś wybieramy gabinet samodzielnie, to należy bardzo zwrócić uwagę na czynniki, które po mają wpływ na to, czy masaż klasyczny będzie skuteczny oraz bezpieczny. Przede wszystkim warto sprawdzić, jakie opinie ma danych gabinet masażu i fizjoterapii, ale także poprosić o pokazanie potwierdzeń świadczących o odbytych kursach i szkoleniach. Pamiętajmy, że nieumiejętne masaż może nam zaszkodzić, więc wybór specjalisty ma ogromne znaczenie.
W jaki sposób będziemy masowani?
Masaż klasyczny składa się z kilku podstawowych technik. Początek i koniec każdego zabiegu to głaskanie, które pozwala łagodnie przejść do silniejszego działania, takiego jak rozcieranie a następnie ugniatanie. Można również uciskać kciukami bolesne miejsca lub je oklepywać. Dzięki zastosowaniu powyższych technik w odpowiedniej ilości i natężeniu, można skutecznie łagodzić obrzęki, przykurcze, bóle czy nadwyrężenia.
Ponadto oklepywanie pozwala także poprawić ukrwienie mięśni co, ma znaczenie szczególnie przy zagrożeniu odleżynami. Trzeba pamiętać, że profesjonalista w zakresie, jakim jest masaż klasyczny leczniczy będzie bardzo wyczulony na reakcję pacjenta i na przykład nie pozwoli sobie na zbyt mocne masowanie, które będzie sprawiało ogromny ból. Dobrze wykonany masaż pozwoli nam odczuć twoje skutki, ale nie będzie też torturami. Powinien być także pewnego rodzaju relaksem.
Na co warto uważać?
Może kiedy czytamy o technikach masażu klasycznego, wydaje się, że jest to bardzo prosta metoda terapii bólu i można go zastosować po prostu w domu, masując się wzajemnie w gronie rodziny. Otóż nie jest tak i przez nieumiejętne działanie można znacznie sobie zaszkodzić, szczególnie jeśli zdecydujemy się na te bardziej inwazyjne formy masowania.
W dzień zabiegu należy sprawdzić czy nie mamy na plecach żadnych ran czy też przetok lub wyprysków, wskazujących na zakażenie bakteryjne, ponieważ masaż klasyczny w takiej sytuacji mógłby stanowić zagrożenie nie tylko dla nas ale i dla profesjonalisty. Przed wykonaniem zabiegu fizjoterapeuta dobrze przyjrzy się naszym plecom i może za pomocą głaskania sprawdzić, czy nie ma na nich żadnych zmian, które wymagałyby chwilowego zaprzestania masaży.
Artykuł powstał we współpracy z Medica SPA Warszawa