Ciekawe

Urządzenia pomiarowe, badające szczelność wentylacji

Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile norm muszą spełniać systemy wentylacyjne, instalowane w naszym domu czy innych budynkach. Wszystko opiera się na przepisach prawa budowlanego i dzięki temu może sprawnie działać. Także w przypadku podejrzeń o niedostatecznej wydajności możemy w łatwy sposób zdiagnozować problem.

Klucz do sukcesu i pełne wykorzystanie energii

Sprawna wentylacja w pomieszczeniach to nie tylko bezpieczeństwo i wydajność ogrzewania, ale także oszczędność pieniędzy. Oszczędzamy bowiem na całkowitym wykorzystaniu energii cieplnej w którą inwestujemy, z myślą o pełnej produktywności. Przykładając większą wagę do tego, jak pracują ukryte, ale tak ważne elementy konstrukcyjne domu, zyskujemy podwójnie.

Pełne wykorzystanie energii jest możliwe tylko, gdy podlega kontroli. Aby tą kontrolę przeprowadzić można zainwestować w proste badanie szczelności przewodów. Specjalne firmy przeprowadzające takie pomiary, za pomocą testerów szczelności kanałów wentylacyjnych, bardzo dokładnie określą efektywność pracy wentylacyji.

Urządzenie do pomiarów, czyli specjalny tester szczelności

Nowoczesny tester szczelności kanałów wentylacyjnych powinien spełniać wszystkie normy i przeprowadzać badania na podciśnienie i nadciśnienie, co teraz jest dodatkowo wymagane. Urządzenie pozwala na szybki odczyt i pomiar przepływu powietrza (w l/s) oraz ciśnienia (w Pa).

Znaczenie ma także ciśnienie, jakim sprawdzamy przewody wentylacji. W tym wypadku określono kilka podstawowych parametrów i wyznaczników. Jest to ciśnienie próbne – Ptest, ciśnienie obliczeniowe robocze – Pdesign oraz wartości graniczne – ps, na podstawie klasy szczelności kanałów wentylacyjnych.

Zastosowanie testera szczelności

Tester szczelności kanałów wentylacyjnych może służyć do odczytów przepuszczalności różnych elementów instalacji. Służy do testów kratek wentylacyjnych, elementów liniowych, pomieszczeń, kanałów, a także dodatkowo tłumików oraz kabin samochodowych.

Zaletą tych urządzeń pomiarowych jest szybki odczyt, dokładność pomiarów i wydajność pracy. Dodatkowo plusem jest cyfrowy odczyt, niewielkie rozmiary, możliwość odczytów lokalnych i przeprowadzane testów niskociśnieniowych oraz wysokociśnieniowych. Dzięki testerom szczelności kanałów wentylacyjnych możemy łatwo zmierzyć natężenia według obowiązujących norm.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c.

Previous post

Modelowanie w programach graficznych - czyli jak modelować w 3ds Max

Next post

Znajdź idealny sposób na wypoczynek w ogrodzie

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki