Motoryzacja

Czarny lód – zmora kierowców

Każdy kierowca wie, jak niebezpieczny potrafi być czarny lód. Skąd się bierze? Gdzie najczęściej się tworzy? Jak sobie z nim radzić? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Skąd się bierze czarny lód?

Czarny lód, czyli cienka i niewidoczna warstwa lodu pokrywającego jezdnie, powstaje, gdy na powierzchni drogi zamarza wilgotne powietrze. Najczęściej pojawia się w nocy albo wczesnym rankiem, ale i od tej reguły zdarzają się odstępstwa. Zazwyczaj znika równie szybko, jak się pojawił, ale zwłaszcza w zacienionych miejscach może utrzymywać się dłużej.

Gdzie najczęściej powstaje czarny lód?

Czarny lód może pojawić się wszędzie, ale najczęściej możemy go spotkać na mostach i wiaduktach oraz w tunelach. Bardzo narażone na jego powstawanie są także drogi znajdujące się w okolicach zbiorników wodnych i rzek.

Jak sobie z nim radzić?

Jeśli opony twojego auta przestały wydawać charakterystyczny dźwięk toczenia się po lodzie, a w układzie kierowniczym poczułeś luz, możesz być prawie pewien, że właśnie jedziesz po czarnym lodzie. Ściągnij nogę z gazu i , o ile to możliwe, nie wykonuj gwałtownym manewrów, aż do momentu, w którym poczujesz, że opony odzyskały przyczepność.
Czytaj więcej: eport2000.pl.

Previous post

Praca w Niemczech

Next post

Urządzanie przedpokoju – zrób to mądrze!

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki