Czujnik nacisku wysokiej jakości
Szukasz wysokiej jakości czujników nacisku? Chcesz wymienić czujniki w urządzeniu tensometrycznym, aby móc dokładnie mierzyć naprężenia ciał stałych? Sprawdź ofertę sklepu sensor24h.pl i dowiedz się, jakie czujniki nacisku można w nim kupić.
Co mierzy czujnik nacisku?
Czujnik nacisku, nazywany inaczej tensometrem jest urządzeniem, które zamienia energię mechaniczną na elektryczną. Jest to możliwe dzięki wykrywaniu siły nacisku, która oddziałuje na powierzchnię. Czujnik konwertuje ją w tym momencie do postaci sygnału elektrycznego. Jego wartość jest proporcjonalna do siły nacisku.
Czujniki tego typu mają zastosowanie w różnego rodzaju wagach elektronicznych, a także wszędzie tam, gdzie oddziaływanie masy rzutuje na pracę obiektu lub urządzenia. Odmianą czujnika nacisku jest także belka tensometryczna. Umożliwia ona pomiar siły nacisku wszystkich przedmiotów o wadze mieszczącej się w zakresie od 1 do 40 kilogramów.
Jak działa czujnik nacisku?
Czujnik nacisku wykorzystujący opór, zbudowany jest z dwóch warstw, które są względem siebie elektrycznie izolowane. W trakcie pomiaru siła nacisku, która została przyłożona na membranę foliową znajdującą się na wierzchu, osłona izolacyjna wywiera także nacisk na aktywną warstwę, która wyposażona jest w przewodzące elektrycznie punkty pomiarowe.
Zasadą jest, iż im większa jest siła nacisku, tym słabsza jest rezystancja na styku pomiędzy punktami pomiarowymi. Jest to możliwe dzięki podłączeniu warstwy przewodzącej do źródła zasilania z pomocniczym napięciem. Będący odwzorowaniem siły nacisku sygnał napięcia może być odczytany przy pomocy cyfrowo-analogowego przetwornika. Ważną rolę ma tu do odegrania algorytm programu, dzięki któremu sygnał zostaje przetworzony na wartość ciężaru będącego na powierzchni czujnika nacisku. Pomiar i jego wynik pojawia się na wyświetlaczu LCD.
Jak zamontować czujniki tensometryczne?
Czujniki wykonane są z niezwykle delikatnego materiału. W czasie ich montażu wymaga się dużej ostrożności i dokładności. Zaleca się podłączyć czujnik tensometryczny bezpośrednio do płytki stykowej. Umożliwiają to zaciski typu krokodylki lub mocniejsze łączniki ARK ze śrubowymi zaciskami.
W przypadku, gdy chcemy czujnik nacisku przylutować do płytki PCB, trzeba zadbać o czystą powierzchnię lutowania oraz czysty grot lutowniczy. Jest to bardzo ważne, ponieważ przez zabrudzone końcówki i powierzchnie może czasem dojść do stopienia się warstw czujnika i to w czasie kilku sekund. Powoduje to zazwyczaj trwałe uszkodzenie czujnika.
Więcej informacji znajdziesz na stronie czujnik nacisku.