Motoryzacja

Utrata prawa jazdy – kiedy policja ma prawo odebrać dokument?

Utrata prawa jazdy kojarzona jest zazwyczaj z przekroczeniem ilości punktów karnych – okazuje się jednak, że to tylko jedna z wielu opcji na to, jak stracić uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Zatrzymanie prawa jazdy to najczęściej wynik nieodpowiedniego zachowania na drodze – nadmiernej brawury, prędkości, ale też innych czynników. Jakich?

W jakich sytuacjach grozi nam utrata prawa jazdy?

Najczęściej spotykaną sytuacją, w której utrata prawa jazdy jest realna, to nadmierna prędkość. W ostatnich latach ustawodawca mocno zaostrzył przepisy związane z możliwością przekraczania prędkości w konkretnym obszarze (głównie w terenie zabudowanym – przekroczenie dopuszczalnych prędkości o 50km/h lub więcej grozi utratą uprawnień). Podobnie jest w sytuacji, w której na zbyt szybkiej jeździe przyłapie nas fotoradar. Zdjęcie z tego urządzenia może być dowodem w sprawie sądowej! Osoby przekraczające znacznie prędkość mogą spodziewać się odebrania prawa jazdy na miejscu i zatrzymania go na czas od 3 miesięcy do nawet trzech lat! Drugim poważnym wykroczeniem, które kończy się zabraniem prawa jazdy, jest prowadzenie pojazdu pod wpływem substancji odurzających czy tez alkoholu. Sytuacją, w której grozi utrata prawa jazdy to również ucieczka z miejsca wypadku. Możliwe jest też odebranie prawa jazdy za niebezpieczny styl jazdy, niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego i stwarzanie realnego zagrożenia dla innych użytkowników drogi.

Czy utrata prawa jazdy może być stała?

W konkretnych przypadkach może okazać się, że utrata prawa jazdy ma charakter stały. Ma to miejsce, kiedy zapadnie prawomocny wyrok, jednak w praktyce takie sytuacje są w Polsce rzadkie. Sytuacja taka może mieć miejsce, kiedy osoba, której odebrano prawo jazdy na określony czas zostanie przyłapana na prowadzeniu samochodu bez uprawnień.

 

 

 

Previous post

Szukasz armatury sanitarnej do łazienki lub kuchni? Sklep internetowy Frapeti.pl to prawdziwe źródło inspiracji. Zobacz najnowszą kolekcję!

Next post

Czujnik nacisku wysokiej jakości

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki