Czym jest Kindergeld?
Mimo tego, że największa fala emigracyjna jest już za nami, wciąż ogromna rzesza Polaków rezygnuje z zarabiania w kraju na rzecz tymczasowej lub regularnej pracy na Zachodzie. Czynników wpływających na tak duże zainteresowanie pracą w Niemczech jest sporo – wysokie zarobki i standard życia, łatwość w zdobyciu pracy, stosunkowo niewielka odległość od ojczyzny oraz atrakcyjne pakiety socjalne. Jednym z najczęściej pobieranych przez Polaków przebywających w Niemczech świadczeń jest Kindergeld. Co warto o nim wiedzieć? Komu przysługuje? Sprawdź!
Kindergeld – wsparcie dla rodzin
Kindergeld jest zasiłkiem rodzinnym wypłacanym przez Familienkasse, czyli Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych. Wypłacane co miesiąc świadczenie ma być pomocą materialną umożliwiającą zapewnienie dzieciom optymalnych warunków do życia, nauki, rozwoju. Comiesięczne wsparcie finansowe mogą pobierać rodzice wychowujący nieletnie potomstwo lub utrzymujące pełnoletnie dziecko, które nie ukończyło jeszcze 25. roku życia i nadal się kształci. Osoby, które wychowują 1 lub dwoje dzieci otrzymują od państwa 204 euro na każde z nich, na trzecie dziecko 210 euro, a na czwarte i kolejne – 235 euro. Rodzice osiągający minimalne zarobki albo wychowujący dzieci niepełnosprawne mogą liczyć na dodatkowe wsparcie.
Kto może pobierać świadczenie?
Z Kindergeld korzystać mogą osoby legalnie pracujące na terenie Niemiec, gdzie odprowadzają składki socjalne, osoby prowadzący działalność gospodarczą w Niemczech, pracownicy sezonowi oraz osoby zatrudnione w Niemczech i odprowadzające składki ubezpieczeniowe w Polsce. Warunkiem koniecznym jest posiadanie statusu nieograniczonego płatnika podatku niemieckiego.
Przegapiłeś swoją szansę na pieniądze?
Nie wiedziałeś, że możesz pobierać świadczenie? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – możesz starać się o wypłacenie zaległych pieniędzy dla swoich dzieci. Według niemieckiego prawa, Kindergeld może zostać wypłacone za 6 miesięcy wstecz. Nie musisz składać wizyt w niemieckich urzędach. Wszelkich formalności możesz dokonać w Polsce, korzystając z usług biura podatkowego. Na stronie zwrot-podatkow.pl znajdziesz cenne wskazówki, które objaśnią całą procedurę.