Ciekawe

Dzisiejsze domy z prefabrykatów

Coraz większą popularnością cieszą się domy z prefabrykatów z betonu. Okazuje się, że za ich pomocą można zbudować dom do stanu surowego nawet w kilkanaście dni, co oznacza, że można skrócić czas budowy nawet do dwunastu tygodni. Dodatkowo budowanie za pomocą prefabrykatów jest znacznie łatwiejsze, niż ma to miejsce w przypadku domu murowanego. Jak w ogóle wygląda budowa domu przy użyciu tego typ modułów? Czy warto na nie postawić?

Budowa domu a prefabrykaty z betonu

Budowanie domu z prefabrykatów z betonu można porównać do montowania bloku z ogromnej płyty. Chociaż dawniej do dyspozycji mieliśmy ograniczone możliwości kształtowania pożądanej bryły, tak dzisiaj z modułów można otrzymać niemalże każdy kształt. Prefabrykaty bowiem przygotowywane są na wymiar i dostosowuje się ich schematy indywidualnie, tak więc bez problemu można dostosować technologię do wybranego projektu. Wszystko to wpływa na skrócenie czasu budowy domu z prefabrykatów z betonu. Na budowę dostarczane są bowiem gotowe już ściany, które posiadają otwory na okna i drzwi, natomiast poszczególne moduły łączy się już na miejscu. Za ich pomocą może powstać w stanie surowym dom jednorodzinny w zaledwie kilka dni. Do tego jeszcze dochodzi wykończenie, które trwa zwykle od miesiąca do trzech miesięcy.

Prefabrykaty z betonu zamiast drewnianych konstrukcji

W praktyce okazuje się, że prefabrykaty z betonu są świetną alternatywą dla osób, które chcą się szybko wybudować, a ponadto liczą na solidny i masywny budynek. Nie można tego niestety powiedzieć o kontraktacjach drewnianych, które nie odznaczają się już taka trwałością. Chociaż one również pozwalają na stosunkowo szybkie wznoszenie domu, to jednak wiele korzyści przemawia za prefabrykatami. Dodatkowo decydując się na domy modułowe, możemy liczyć na skorzystanie jednocześnie z usługi montażu, dzięki czemu można zaoszczędzić, gdyż nie ma konieczności angażowania dodatkowo w proces budowy inwestora.

Rodzaje prefabrykatów z betonu

Do produkcji prefabrykatów z betonu używa się kruszywa w zależności od ich funkcji. Zwykle wybór pada na betony z kruszywem keramzytowym, które charakteryzują się wytrzymałością oraz termoizolacyjnością. Służą one do wykonania przegrody zewnętrznej oraz wewnętrznej, gdzie znacznie ma też nośność. Sprawdzają się także do wznoszenia ścian działowych. Podczas przygotowywania potrzebnych elementów budynku, prefabrykuje się też elementy konstrukcyjne, które są zbrojone prętami, czyli najróżniejsze słupy, nadproża oraz podciągi. W przypadku domu ze stropem drewnianym, wykonywane są prefabrykaty z keramzytobetonu LC 12/13, a jeśli chodzi o strop żelbetonowy, to stosuje się prefabrykaty LC 16/18.
Materiały do artykułu zostały przesłane przez firmę Fabud

Previous post

Śluby dawniej i dzisiaj – jak zmieniają się nasze zwyczaje?

Next post

Zalety odzieży po liposukcji

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki