Dom i Wnętrze

Okna aluminiowe

Okienne standardy zmieniają się, ale w obiegowej opinii przetrwało wiele nieprawdziwych już opinii i przekonań. Wiele z nich dotyczy okien aluminiowych, które choć podbijają budownictwo (także mieszkaniowe) to wciąż bywają niedoceniane. Przyjrzyjmy się wybranym mitom na temat okien aluminiowych.

Na pewno nie do mieszkań

Choć rzeczywiście okna aluminiowe stosowane są w budynkach biurowych, urzędach, szkołach itp. to jednak z roku na rok wzrasta ich wykorzystanie w budownictwie mieszkaniowym. Coraz więcej deweloperów i inwestorów prywatnych decyduje się na ten typ okien.

Dla prywatnych inwestorów kusząca jest nie tylko cena, ale też niegraniczone możliwości kolorystyczne, które pozwalają na dopasowanie okien do koloru elewacji czy stylu całego budynku. Duże powierzchnie przeszklone, które są coraz modniejsze, także są wskazówką do wyboru tego typu stolarki okiennej.

Rzeczywiście – okna aluminiowe nie są najlepszym wyborem do domu w stylu rustykalnym. W takim wypadku okna drewniane są w zasadzie jedyną pasującą opcją. Jednak w pozostałych wypadkach są to odpowiednie okna do budynków mieszkalnych.

Będzie zimno

Pokutuje mit, ze okna aluminiowe mają gorsze parametry termiczne. Jest to pozostałość po wykorzystywanych wcześniej technologiach, które rzeczywiście miały gorsze wyniki. Ale obecnie okna aluminiowe mają wypełnienia z materiałów izolacyjnych. Materiały te są wysokiej jakości i dają komfort podobny do okien z PVC czy drewnianych. Przekładki termiczne mają niekiedy szerokość powyżej 60mm. Najczęściej wykonane są z poliamidu, wzmacnianego włóknami szklanymi. Do tego pomiędzy przekładkami dodaje się wypełnienia ze spienionego pilietylenu.

Współczynnik przenikania ciepła (dla całego okna) na poziomie mniejszym niż 0,8-1,0 W/(m2K). Oznacza to, że można je stosować także w budownictwie energooszczędnym. Oznacza to, że postrzeganie okien aluminiowych jako przepuszczających ciepło nie ma już nic wspólnego z rzeczywistością.

Drogo!

Będzie na pewno drożej niż w przypadku okien PVC i większości okien drewnianych. Ale z drugiej strony – płaci się za bardzo trwały produkt, prosty w konserwacji, o bardzo dobrych właściwościach termicznych i estetycznych. Budowa domu jest poważną inwestycją, w której oszczędności należy szukać bardzo ostrożnie.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm

Previous post

Usługi budowlane na rynku polskim

Next post

Czym jest lipofilling?

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki