Ciekawe

Prosty system nawadniający ogród

Warunki klimatyczne Polski ulegają zmianie, staje się coraz cieplej, a rośliny potrzebują więcej wody. Wiąże się to z problemem nawodnienia roślin, które w okresie suszy mają zwiększone zapotrzebowanie na wodę. W tym celu w coraz większej ilości ogrodów montuje się automatyczne systemy nawadniające.

Automatyczne podlewanie trawnika

Odpowiednie nawodnienie ogrodu i plantacji jest bardzo ważne. Często podlewając grunt z konewki, niewlewana jest odpowiednia ilość wody. Częstym błędem jest przeświadczenie, że gdy powierzchnia gleby jest zroszona, to ziemia została dostatecznie podlana. Naprzeciw temu wychodzi system nawadniania trawnika, który odpowiednio zaplanowany świetnie nawadnia trawnik.
Wartym uwagi jest fakt, że w przypadku dozowania wody automatycznie rośliny można podlewać w dogodnych porach. Podlewanie nocą pozwala zaoszczędzić wodę i równomiernie ją dozować. Dzięki podlewaniu nocnemu lub o późnych godzinach wieczornych możliwe jest odpowiednie podlanie systemu korzeniowego roślin i zwyczajnie syte nawodnienie struktury gleby.

Planowanie rozmieszczenia elementów nawadniających

Zanim zaczniemy się zabierać za właściwą pracę, trzeba najpierw wykonać odpowiedni plan. W projekcie należy uwzględnić powierzchnię ogrodu oraz teren podlewany. Następnie należy wyznaczyć miejsca, w których znajdą się zraszacze.
Gdy określimy te elementy, należy pozyskać wszelkie informacje na temat parametrów urządzeń zraszających. Te informacje pozwolą nam odpowiednio dobrać odległości między zraszaczami. Istnieje zasada, w myśl której promienie poszczególnych zraszaczy powinny się nachodzić na siebie. Gdy wszystkie czynniki zostaną uwzględnione, wtedy będzie możliwe prawidłowe nawadnianie trawników.

Jak rozpocząć tworzenie systemu nawadniającego?

Jeżeli będziemy posiadali kompletny plan nawadnianie trawników będzie kwestią czasu. Zgodnie z cechami, które zostały wspomniane w powyższym punkcie- możemy zacząć tworzyć system nawadniania trawnika.
Pierwszym krokiem będzie wyznaczenie przebiegu sieci nawadniającej zgodnie z planem. W tym celu należy starannie wyciąć darń, a następnie wykopać rowy o odpowiedniej głębokości, na których dnie rozmieszczony będzie żwir. Odpowiednia struktura gleby z udziałem żwiru pozwoli odprowadzać nadmiar wody w strukturze gleby.
Posiadając wykopane rowy, można przystąpić do połączenia poszczególnych elementów systemu i wypróbować jego proste i skuteczne działanie- automatyczne podlewanie trawnika jest już możliwe.

Previous post

Kudzu - roślina o niepowtarzalnych właściwościach

Next post

Sklepy meblarskie w Tychach a śląski rynek meblowy

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki