Ciekawe

Stylowe lampy w pracy

Większość ludzi, gdy myśli o gabinecie, widzi dębowe biurko, maszynę do pisania i piękną stylową lampę. Taki romantyczny obraz, rodem z powieści kryminalnych budzi w nas szacunek i powagę. Czemu zatem nie wybrać klasycznego oświetlenia urządzając biuro lub kancelarię? Sty

Stylowe lampy do eleganckiego biura

Wnętrze biura nie musi być wcale klasyczne, aby zastosować w nim stylowe oświetlenie. Żyrandole stylowe świetnie wyglądają w nowoczesnych, jasnych i lekkich pomieszczeniach, dodają im szyku i ponadczasowego charakteru. Do takich wnętrz najlepsze będą lampy kryształowe, które wniosą do nowoczesnej przestrzeni odrobinę klasy, elegancji i luksusu. W biurach lub kancelariach utrzymanych w bardziej klasycznym stylu, pięknie zaprezentują się lampy z elementami mosiądzu lub srebra i szklanymi kloszami, stojące lampy np. na wzór dawnych lamp naftowych, rzeźbione plafony lub ozdobne kinkiety. Najlepiej utrzymać jedną stylistykę lamp, by utrzymać poważny charakter wnętrza, eksperymenty lepiej robić we wnętrzach prywatnych.

W pracy liczy się nie tylko styl

Najważniejszym zadaniem lamp jest zapewnienie nam dobrego oświetlenia. Szczególnie w pracy, gdzie spędzamy dużą część dnia, a nasz wzrok bardzo się męczy przy złym świetle. Wybierając lampy do biura, trzeba zwrócić uwagę czy spełni ono wymogi natężenia oświetlenia oraz podstawowe potrzeby pracownika, czyli wygodę widzenia, wydolność wzrokową i bezpieczeństwo. Polskie prawo reguluje wymogi dotyczące oświetlenia miejsca pracy konkretnymi normami i przepisami, np. „PN-EN 12464-1:2012 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy”. Wystarczy jednak zapewnić w biurze taki rodzaj i natężenie światła, aby można było przy nim pracować bez zmęczenia przez osiem godzin. Aby to było możliwe, nawet lampa retro musi mieć odpowiednią żarówkę, warto jednak zachować odpowiednią stylistykę żarówki, bo kilka powyginanych rurek z białego szkła nie wygląda dobrze w pięknej klasycznej lampie. Najprościej użyć klasycznych kształtów w energooszczędnym wydaniu, można też poszukać modnych ostatnio żarówek vintage, stylizowanych na klasyczny model Edisona. Te ostatnie są dostępne w różnych kształtach i wielkościach. Żyrandole stylowe dobrze wyglądają z żarówkami w kształcie ściec.

Źródła światła w biurze.

Aby dobrze doświetlić całą przestrzeń, najlepiej zastosować oświetlenie górne, możemy wybrać nowoczesne lub stylowe lampy, skorzystać z żyrandoli lub użyć plafonów, pamiętając, że te drugie z reguły dają mniej światła. Nawet jeśli górne światło jest wystarczające, warto na biurkach postawić lampy stojące, które pozwolą użytkownikom biura na ustawienie światła według własnych preferencji. Kinkiety mają najczęściej zastosowanie dekoracyjne, można oświetlić nimi obrazy na ścianach lub wykorzystać do stworzenia unikalnego nastroju. Dobrze, gdy w pomieszczeniu zastosuje się kilka źródeł światła, bo daje to możliwość zmieniania nastroju i warunków pracy w zależności od potrzeb. Bez względu na to, czy naszym wyborem jest ekstrawagancki żyrandol czy lampa retro, ważne żeby w pomieszczeniu było wystarczająco dużo światła do wygodnej pracy.

Previous post

Taras w industrialnej odsłonie – odkrywamy uroki metalu

Next post

Jaki prezent na ślub?

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki