Ciekawe

Zasiłek na dziecko w Niemczech – co warto wiedzieć?

Chęć przeżycia przygody, trudności ze znalezieniem pracy w pobliżu miejsca zamieszkania, poszerzanie swoich horyzontów, wydarzenia w życiu osobistym, konieczność szybkiego zarobienia większej kwoty… Każdy Polak wyjeżdżający za niemiecką granicę ma swoją historię i własne powody skłaniające go do emigracji. Krajem, który corocznie przyciąga pokaźną grupę naszych rodaków są Niemcy. I trudno się dziwić: pracownicy zatrudnieni w niemieckich firmach mogą liczyć na atrakcyjne zarobki, dobre warunki pracy i świadczenia socjalne. Dzisiaj weźmiemy pod lupę Kindergeld, czyli świadczenie socjalne. Komu przysługuje zasiłek na dziecko w Niemczech? Ile wynosi dodatek? Sprawdź!

Pomoc dla rodzin: zasiłek na dziecko w Niemczech

Kindergeld to jedno z najczęściej pobieranych świadczeń socjalnych w Niemczech. Zasiłek rodzinny wypłacany jest przez Familienkasse (Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych) wszystkim pracującym rodzicom, bez względu na wysokość zarobków. Comiesięczny dodatek do pensji ma zapewnić wszystkim dzieciom godne warunki do życia, edukacji, nauki i opieki zdrowotnej. Kindergeld przyznawane jest na każde niepełnoletnie dziecko. Jeśli Twoje dziecko wciąż się uczy, okres pobierania świadczenia zostaje wydłużony.

O zasiłek na dziecko w Niemczech może wnioskować każda osoba mająca status nieograniczonego płatnika podatku niemieckiego. Do tej grupy zaliczamy wszystkie osoby zatrudnione w Niemczech i odprowadzające tam składki na ubezpieczenie socjalne, pracowników sezonowych i kontraktowych, przedsiębiorców. Co ważne, o zasiłek mogą ubiegać się również osoby zatrudnione w Niemczech i odprowadzające składki ubezpieczeniowe w Polsce.

Wysokość zasiłku

Jeszcze do niedawna wysokość kwoty wpływającej każdego roku na konto uzależniona była od liczby dzieci w rodzinie. W styczniu bieżącego roku wprowadzono istotne zmiany w prawie. Wysokość Kindergeld została ujednolicona do kwoty 250 € na każde dziecko.

Previous post

Kajaki Sanok - widokowe spływy w Bieszczadach

Next post

Zabiegi modelowania ciała jako wsparcie dla treningów – z jakich procedur warto skorzystać?

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki