Płać i płacz, czyli jakich wydatków żałują Polacy?
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIG InfoMonitor, co trzeciemu Polakowi zdarzyło się wydać sporą sumę pieniędzy w nieprzemyślany sposób tylko po to, żeby później tego żałować.
Kobiety rozsądniejsze na zakupach?
Zakupy przekraczające tysiąc złotych i równocześnie będące przyczyną wyrzutów sumienia przydarzyły się 31 proc. z ankietowanych mężczyzn i 28 proc. ankietowanych kobiet, co przeczyć może powszechnemu obrazowi szalejących na zakupach przedstawicielek płci pięknej. Co więcej to również panowie częściej niż panie nie uczą się na błędach i dokonują wielokrotnie nieprzemyślanych zakupów – albo przynajmniej chętniej się do tego przyznają. Do takich powtarzających się nieprzemyślanych wydatków przyznało się aż 16 proc. z ankietowanych mężczyzn i 9 proc. z uczestniczących w badaniu kobiet.
Spontaniczne zakupy – prosta droga do kłopotów finansowych
Nieprzemyślane wydatki mogą być początkiem poważnych problemów z dopięciem domowego budżetu. Oczywiście efektem kilku zakupowych szaleństw nie będzie od razu upadłość konsumencka, ale kłopoty finansowe mamy prawie pewne. Zwłaszcza że po nadprogramowych wydatkach konsumentów bardzo często kusi, by odłożyć w czasie miesięczne opłaty.
Jakich wydatków żałują Polacy?
Przepytani w badaniu panowie żałują przede wszystkim kupna elektroniki: powodem wyrzutów sumienia są najczęściej smartfony, notebooki i telewizory. Panie też mają problemy z najnowszymi modelami elektroniki, ale do ich listy wyrzutów sumienia po zakupach dochodzą jeszcze ubrania, buty i biżuteria.