Biznes

Co wpływa na koszt pożyczki biznesowej

Pożyczki gospodarcze są godną zainteresowania alternatywną dla kredytów obrotowych. Firmy borykające się z utrzymaniem płynności finansowej mogą skorzystać z oferty wyspecjalizowanych firm pożyczkowych udostępniających środki na cele gospodarcze.

Determinanty kosztów pożyczki

W większości przypadków decydującą kwestią przy wyborze kredytu lub pożyczki są koszty związane z udostępnieniem kapitału. Każda instytucja pożyczająca pieniądze w tej czy innej formie, chce odzyskać swoje środki wraz z premią w postaci odsetek lub prowizji. Od czego zatem zależy koszt pożyczki dla firmy? Pierwszorzędne znaczenie mają wysokość zaciągniętej kwoty i okres spłaty. Prowizja wzrasta wraz z wysokością pożyczanej sumy i wydłużeniem terminu spłaty.

Rozpatrując wniosek o wsparcie, firmy pożyczkowe biorą też pod lupę wiarygodność źródeł spłaty zobowiązań oraz rzetelność płatniczą pożyczkobiorcy. Stabilna sytuacja finansowa organizacji równa się obniżeniu prowizji, a bardziej ryzykowne okoliczności rynkowe przekładają się na wzrost opłaty. Do tego, przy większych kwotach, dochodzi jakość zabezpieczeń. Zabezpieczenie majątkowe (np. w postaci ruchomość lub nieruchomość) znajdujące się w posiadaniu przedsiębiorstwa redukuje koszt pożyczki. Firmy poszukujące szybkiego dostępu do gotówki powinny zapytać też pożyczkodawcę o wysokość opłat administracyjnych i obowiązkowe ubezpieczenie.

Nie tylko koszty

Jednak biznesowa praktyka dowodzi, że koszty nie zawsze są decydującym czynnikiem. Rzetelne firmy pożyczkowe są w stanie pożyczyć pieniądze podmiotom, których wniosek kredytowy został odrzucony przez bank. Nawet przedsiębiorstwa mające wybór między kredytem a pożyczką decydują się na ten drugi produkt z uwagi na skrócone procedury i możliwość otrzymania przelewu od pożyczkodawcy nawet w ciągu kilku dni. W wielu przypadkach to właśnie czas jest kluczowym determinantem. Pożyczka ma nad kredytem także przewagę w postaci elastyczności. Podpisujący umowę pożyczkobiorca nie musi deklarować, na co wykorzysta pozyskany kapitał.

Informacje, które moga się przydać znajdziesz na stronie https://www.indos.pl/oferta/pozyczka/ – Zapraszamy!

Previous post

Własna kuchnia ogrodowa blisko domu!

Next post

Fotobudka na wesele - gwarancja świetnej zabawy

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki