Ciekawe

Co warto wiedzieć o wierceniu w betonie?

Wiercenie w betonie wymaga przygotowania, posiadania odpowiedniego sprzętu, jak również odrobiny niezbędnej wiedzy. Jednak są sytuacje, w których lepiej skorzystać z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się wykonywaniem takich odwiertów.

Samodzielne wiercenie w betonie

Nieskomplikowane, niewielkie odwierty w betonie można wykonać samodzielnie. Należy jednak pamiętać, iż zazwyczaj zwykła wiertarka kompletnie się do tego nie nadaje. Wyjątkiem jest stosunkowo „miękki” i kruchy beton komórkowy, jednak przy dużym i bardziej czasochłonnym otworze prawdopodobnie się ona nie sprawdzi. Podobnie w przypadku wiertarki udarowej – czasem wycinanie otworów w betonie o niezbyt dużej gęstości pozwala na wykorzystanie takiego sprzętu, ale często okazuje się, że materiał jest o wiele bardziej oporny, niż pierwotnie zakładano. Odwierty w betonie najlepiej wykonywać przy użyciu młotowiertarki z udarem. Na rynku można znaleźć sprzęt tego typu wyposażony w udar mechaniczny lub pneumatyczny. Czym się one różnią? Otóż udar pneumatyczny pozwala na automatyczne dostosowanie siły nacisku przez urządzenie, co skutkuje skróceniem czasu pracy. Udar mechaniczny z kolei wymaga samodzielnego dopasowania siły nacisku przez osobę obsługującą urządzenie. Nie można zapomnieć także o odpowiednich wiertłach – te zwykłe są zbyt miękkie, by sprostać zadaniu jakim jest wycinanie otworów w betonie. Prawdopodobnie szybko ulegną zniszczeniu. Z tego powodu należy zakupić specjalne wiertła przeznaczone do tak twardego materiału.

Montaż instalacji

Korzystanie z usług profesjonalnych firm zajmujących się odwiertami w betonie ma miejsce najczęściej, gdy chodzi o odwierty pod różnego rodzaju instalacje: elektryczne, grzewcze, wodno-kanalizacyjne, klimatyzacyjne, wentylacyjne i wiele innych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii oraz specjalistycznego sprzętu firmy te są w stanie wykonać precyzyjne otwory, niemożliwe do stworzenia przy użyciu zwykłych młotowiertarek. Częstą praktyką profesjonalistów jest zastosowanie techniki diamentowej, czyli techniki wykorzystującej wiertła i tracze wzmocnione bardzo twardym i wytrzymałym diamentem syntetycznym. Dzięki tej technice, opracowanej w XIX wieku i wciąż ulepszanej, można osiągnąć dobre efekty w krótkim czasie, co pozwala nie tylko na wykonanie precyzyjnych otworów, ale także na spore oszczędności finansowe. Technika diamentowa umożliwia także przeprowadzenie prac w trudno dostępnych miejscach, zazwyczaj nie osiągalnych dla pracowników posługujących się innym sprzętem.

Previous post

Masaż klasyczny dla zapracowanych - jak to działa?

Next post

Praktyczny pokój dla nastolatki? Żaden problem!

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki