Choroby tarczycy – czy możesz mieć problem z jej funkcjonowaniem ?
Tarczyca to nieparzysty gruczoł wydzielania wewnętrznego, który występuje u kręgowców. Odpowiada za procesy wytwarzania hormonów, co z kolei wpływa na metabolizm czy gospodarkę wapniowo-fosforową w naszym organizmie. A jakie komplikacje mogą dotknąć tarczycę oraz do czego są w stanie doprowadzić?
Tarczyca – jej znaczenie oraz schorzenia
Gdy tarczyca choruje, wówczas ani nie boli, ani też – a przynajmniej zazwyczaj – przez długi czas nie daje o sobie znać. Jednak skutki zaburzeń w pracy tego gruczołu wpływają na cały organizm. Chorób tarczycy jest bowiem wiele. Wyróżniamy wśród nich takie jak: nadczynności, niedoczynności, czy też choroby Hashimoto bądź Gravesa-Basedowa.
Tuż pod krtanią, z przodu naszej szyi, znajduje się wspomniany gruczoł. Jego rozmiary można porównać do rozpiętości dużego motyla. Tarczyca ma również niedużą wagę, która nie przekracza 30 g. Ale cechy te w żaden sposób nie odzwierciedlają tego, o jak ważnym gruczole mówimy. W rzeczywistości, odgrywa on istotną rolę w pracy ludzkiego organizmu. Tarczyca wydziela do krwi hormony odpowiadające zarówno za nasze zdrowie, jak i samopoczucie oraz wygląd. Dlatego schorzeń związanych z tym gruczołem w żadnym wypadku nie można bagatelizować.
Jakie są objawy chorób tarczycy ?
Wspomniane, wydzielane przez gruczoł hormony, od których tak wiele zależy, to tyroksyna (T4) oraz trójjodotyronina (T3). Warto znać ich oznaczenia – mogą one bowiem pojawić się na skierowaniu do laboratorium, gdy lekarz zechce sprawdzić stan tarczycy. Co potrafi skłaniać do decyzji o przeprowadzeniu takich badań?
Przede wszystkim wyraźne powiększenie gruczołu (określane często mianem wola), które jest dobrze wyczuwalne na szyi. Jednak zdarza się również, że przerost tarczycy nie jest widoczny, niemniej nadal pojawiają się objawy sugerujące nieprawidłową pracę gruczołu – takie jak: duszności czy poczucie ucisku bądź też trudności w połykaniu, które nie są spowodowane żadnymi innymi komplikacjami zdrowotnymi. Niekiedy występują też dolegliwości, które na pierwszy rzut oka trudno powiązać z funkcją tarczycy – należą do nich: bezsenność, intensywniejsze pocenie się i spadek wagi, a także kołatanie serca, biegunki czy wręcz przeciwnie – zaparcia, niekontrolowany wzrost masy ciała bądź wysuszenie skóry. Wszystko to może być sygnałem od naszego organizmu, że gruczoł ten nie działa jak należy.
Tarczyca a niedobór jodu
Jak podaje też ten artykuł na kreatywna.pl, poważnym następstwem wrodzonych problemów z wydzielaniem hormonów tarczycy był kiedyś kretynizm, który objawiał się niedorozwojem układu kostnego oraz nerwowego. Na szczęście obecnie w Polsce nie rodzą się już dzieci z tą wadą. Za przyczynę tego schorzenia uznano niedobór jodu u kobiet ciężarnych. W jaki sposób jednak to niedobór tego pierwiastka sprawia, że tarczyca zwiększa swoją objętość? Gruczoł ten bowiem będzie starał się za wszelką cenę wyrównywać brak jodu, aby nie zahamować całej produkcji hormonów. W rezultacie – tarczyca, podejmująca większy wysiłek produkcyjny, ulega powiększeniu.
To może Cię zaciekawić: Nowoczesna medycyna odkrywa tajemnice mózgu
Gdy zauważymy u siebie występowanie powyższych objawów, z pewnością powinniśmy udać się do lekarza, by ten mógł zlecić podstawowe badania. Pomogą one stwierdzić lub wykluczyć obecność choroby tarczycy, a jeśli zajdzie pierwsza z wymienionych sytuacji – wdrożyć odpowiednie leczenie. Nie należy z tym zwlekać! Takie czynności, jak badanie USG narządu tarczycy czy też oznaczenie stężenia hormonów we krwi pozwolą na postawienie specjaliście odpowiedniej diagnozy, a nam – na uniknięcie dalszych komplikacji zdrowotnych.
Źródło: www.infoss.pl