Technologia

Żelbet wciąż trzyma się mocno

Budownictwo jest gałęzią gospodarki, która w podstawowy sposób wpływa na jej rozwój. W tym zakresie bardzo istotne znaczenie ma pomniejsza gałąź budownictwa, jaką jest produkcja materiałów budowlanych. Wzrost zainteresowania nieruchomościami nakręca wzrost ilości oddawanych do użytku mieszkań, a to z kolei przekłada się na zwiększone zainteresowanie materiałami budowlanymi.

Żelbet potrzebny na każdej budowie

Mówiąc o budownictwie tak naprawdę ma się na myśli kilka branż o zbliżonym profilu, ale zajmujących się nieco odmiennymi przedmiotami. Budować można bowiem domy jednorodzinne, budynki użyteczności publicznej i biura, bloki wielorodzinne, ale także drogi, mosty, obiekty budowlane i wiele innych. Wszystkie te elementy łączy w zasadzie jedno – wykorzystywane materiały budowlane.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że od lat najpopularniejszym materiałem budowlanym jest beton, a w szczególności jego zbrojona odmiana, nazywana żelbetem. Konstrukcje żelbetowe są jednymi z najczęściej wykonywanymi konstrukcjami praktycznie na każdym typie budowy. Warto przyjrzeć się, gdzie konkretnie można się z nimi zetknąć.

Żelbet o wielorakim zastosowaniu

Konstrukcje żelbetowe można z całą pewnością spotkać na budowie obiektów, takich jak biura i domy. Z żelbetu wykonuje się tutaj przede wszystkim konstrukcje scalające i wzmacniające konstrukcję budynku, jak również odciążające poszczególne części składowe budowli.

Z żelbetu wykonane są więc przede wszystkim wszelkiego rodzaju nadproża, łuki, podciągi i wieńce. Co szczególnie istotne tego typu konstrukcje żelbetowe powstają najczęściej na miejscu, poprzez zalanie masą betonową formy z deskowania, w której umieszczone zostały elementy zbrojące daną konstrukcję.

Żelbet także na drogach

Budownictwo drogowe także w bardzo szerokim zakresie wykorzystuje konstrukcje żelbetowe. W tej formie wykonywane są chociażby murki oporowe, podciągi obiektów inżynierskich, filary wiaduktów i estakad i wszelkie, inne elementy, w których przenoszenie obciążenia i odporność związana z oddziaływaniem tego typu sił ma podstawowe znaczenie. Beton wzmocniony elementami żelaznymi w tego typu sytuacjach sprawdza się najlepiej.

Bez żelbetu zatem nie sposób sobie wyobrazić prowadzenie prac budowlanych we współczesnym świecie. Szeroka możliwość jego zastosowania przekłada się na jego wszechobecność. Wiedzą o tym wszyscy, którzy mieli okazję wiercić otwór na kołki w ścianie wykonanej w technologii żelbetowej, bowiem trafienie w element zbrojeniowy w takiej sytuacji oznacza uszkodzenie wiertła.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.fabudwkb.com.pl/ – konstrukcje żelbetowe

Previous post

Szkolenia skiturowe - kiedy warto się na nie udać?

Next post

Minimalistyczne meble ogrodowe na tarasie

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki