Higiena osobista, a dbałość o intymność seniora
Starość powinna być przyjemnym okresem wypoczynku, zasłużonej regeneracji po latach pracy. Jednak niestety, rzeczywistość nie zawsze jest taką, jaką chcielibyśmy oglądać.
Ludzkie zdrowie jest kruche, a możliwości organizmu z wiekiem słabną
W wielu przypadkach, senior to osoba, która boryka się z wieloma fizycznymi słabościami i niedowładami swojego ciała. W takiej sytuacji podstawowe czynności życiowe, jak higiena osobista stają się procesami niemożliwymi do samodzielnego wykonania. Z pomocą przyjdzie pielęgniarka-opiekunka. Jednak wykonywanie czynności związanych z higieną osobistą jest krępujące, zarówno dla seniora, jak i opiekunki. Radzimy jak minimalizować stresogenność sytuacji.
Uczyń sytuację normalną
Higiena intymna, jak sama nazwa mówi, to czynność, którą każdy chciałby wykonywać samodzielnie. Przeciwnościom losu trzeba jednak stawić czoła. Zadaniem opiekunki jest uczynienie sytuacji normalną, niezaznaczanie, że mamy do czynienia z nietypową sytuacją. W tym celu, z podopiecznym warto rozmawiać, poznać jego przyzwyczajenia, akceptowane metody kontaktu i dotychczasowy przebieg tego procesu. Aspekt ten w możliwie największym stopniu zminimalizuje odczuwanie dyskomfortu. Zmniejszy to także dystans między opiekunką, a podopiecznym, co również rozładuje nieco stresogenność. Kiedy sytuacja stanie się normalna, nie będziemy akcentowali jej nietypowości, a senior poczuje szczerą chęć pomocy i dbania o jego komfort, także psychiczny, poczuje się znacznie mniej skrępowany.
Zapewnij najbardziej możliwą intymność
Bardzo istotne są okoliczności i pozycja, w której przystąpimy do higieny intymnej seniora. Jeżeli jest on mobilny, powinniśmy dokonywać tego jedynie w łazience. Zmniejszy to odczucie nietypowości sytuacji. Ważna jest także pozycja podopiecznego. Powinien on być myty w pozycji siedzącej. Opiekunka zyska wystarczający dostęp do miejsc intymnych, co zapewni możliwość optymalnego zadbania o higienę, a senior zyska poczucie większej intymności. Dzięki pozycji siedzącej bowiem, większa część ciała (miejsc intymnych) będzie mniej widoczna i przysłonięta. To na pewno zredukuje poczucie skrępowania.
Przygotowanie do sytuacji
Bardzo ważnym aspektem, który wpływa na stopień skrępowania seniora, jest poziom przygotowania opiekunki do wykonywania swoich czynności. Dotyczy to szczególnie osób początkujących, które są niedoświadczone. Opiekunka powinna doskonale zdawać sobie sprawę, że ciało osoby starszej wygląda zgoła inaczej, niż osoby młodej. Bardzo często jest zwyczajnie nieestetyczne, a dla wielu osób może być wręcz odrażające. Nie ma się co temu dziwić, poszarzała skóra, fałdki tłuszczu i zaawansowane zmarszczki, szczególnie w tzw. miejscach intymnych mogą wywoływać uczucie niesmaku. Opiekunka nie może sobie na to pozwolić, a przynajmniej nie może okazać swojego rozczarowania ciałem seniora. Wyraźne danie po sobie odczuć uczucia niechęci i odrzucenia, znacznie zwielokrotni uczucie skrępowania, a czasami nawet może zaowocować całkowitym sprzeciwem i brakiem zgody na wykonanie czynności higienicznych. Przygotowanie psychiczne jest zatem bardzo istotne.
Artykuł opracowany przes firmę Prosenior.