Ciekawe

Jak inwestować w nieruchomości komercyjne?

Nieruchomości w Polsce uchodzą za najbezpieczniejszą lokatę kapitału. Sporą stopę zwrotu z inwestycji dają mieszkania pod wynajem. Jeszcze większą mogą dać nieruchomości komercyjne.

Ryzyko związane z nieruchomościami komercyjnymi

W poszukiwaniu najlepszych nieruchomości komercyjnych uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na lokalizację. Z tego względu dobrze jest inwestować w te nieruchomości komercyjne, które już mają najemcę. Oczywiście to nie jest łatwe. Z drugiej jednak strony kupując nieruchomość komercyjną z najemcą nie trzeba przygotowywać lokalu pod wynajem.
Drugi sposób na pozyskanie nieruchomości komercyjnej pod wynajem to jego wybudowanie od podstaw. Wiąże się to jednak ze zdecydowanie większym ryzykiem. Budowa nowych nieruchomości pod wynajem jest zdecydowanie bardziej pracochłonna. Sporym wyzywaniem jest również przygotowanie nieruchomości pod potrzeby potencjalnych nabywców.

Nieruchomości komercyjne – z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Biorąc pod uwagę poszczególne lokalizacje pod wynajem ogromną uwagę należy zwrócić na stan techniczny budynku. W przypadku nieruchomości komercyjnych z rynku pierwotnego o potencjalne remonty przez dłuższy czas nie będziemy musieli się martwić. Po dokonaniu transakcji można zabrać się za poszukiwanie najemcy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że specyfika niektórych branż wymaga dostosowanie lokalu. Najtrudniej dostosować nieruchomość pod działalność gastronomiczną.
Zdecydowanie większym wyzwaniem jest poszukiwanie nieruchomości komercyjnych na rynku wtórnym. Jak była mowa wcześniej, dobrym pomysłem jest kupno nieruchomości z najemcą. Trzeba jednak uważać na lokalizacje w centrum miasta. Często nieruchomości komercyjne zlokalizowane są w zabytkowych budynkach objętych opieką konserwatorską. To rodzi mnóstw ograniczeń i komplikacji w dostosowaniu nieruchomości pod wynajem

Największa stopa zwrotu z lokalizacji położonych w centrum

Kolejna ważna rzecz dotyczy konkurencyjności lokalu. Zanim nieruchomość zostanie zakupiona dobrze jest przeanalizować jej najbliższe otoczenie. Przede wszystkim to ile obiektów o podobnym metrażu jest w okolicy. Czy wokół istnieje duży ruch? A przede wszystkim, ile wynosi czynsz za 1 mkw.
Szukając nieruchomości komercyjnej najważniejszym czynnikiem jest wysokość czynszu w danej lokalizacji. To właśnie gwarantuje najwyższy zwrot z inwestycji. Najwięcej można zyskać za nieruchomości zlokalizowane w centrum miasta. Jak była jednak mowa wcześniej ich dostosowanie pod potrzeby potencjalnych najemców bywa trudne.
Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – nieruchomości komercyjne

Previous post

Wybieramy najlepsze meble ogrodowe

Next post

Narożnik idealny dla dużej rodziny

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki