Dom i Wnętrze

Jak sprawdzić rentowność inwestycji w nieruchomości?

Wielu ludzi poszukuje nowych rozwiązań inwestycyjnych. Niektórzy bazują na zaoszczędzonym przez lata kapitale, inni szukają intratnych okazji i decydują się na zaciągnięcie kredytu z banku, aby po kilku latach go spłacić i czerpać korzyści z inwestycji. Niezależnie od pochodzenia funduszy, tego typu przedsięwzięcie należy planować rozsądnie i ostrożnie, aby nie ponieść strat finansowych. Nieruchomości komercyjne to dobry sposób na inwestycję, a potencjalne zyski możemy czerpać z ich wynajmu.

Nieruchomość komercyjna jako inwestycja

Nieruchomości komercyjne to dobry sposób na długofalową inwestycję, z której możemy w relatywnie krótkim czasie czerpać korzyści finansowe. Jest też obciążona obiektywnie niewielkim ryzykiem, wartości tego typu nieruchomości utrzymują się zwykle na stałym poziomie przez wiele lat.
Opłacalność tego typu przedsięwzięć finansowych wyrażana jest zwykle poprzez wskaźnik finansowy nazywany rentownością najmu. Jest to wyrażana w procentach stopa zwrotu z danej nieruchomości. Wskazuje ona na korelację pomiędzy dochodami, jakie przynosi nam nieruchomość a jej wartością. Na jej podstawie możemy określić, że przy zakupie nieruchomości komercyjnej warto wziąć pod uwagę jej cenę oraz wysokość potencjalnego czynszu, jakiego zażądamy od najemców.

Reprezentatywny współczynnik dla inwestycji

Dzięki wskaźnikowi rentowności najmu szybko określimy, po jakim czasie dana nieruchomość zwróci zainwestowany w nią kapitał i stanie się dla nas źródłem pasywnego przychodu. Jest to najczęściej wykorzystywany współczynnik, nie jest on jednak doskonały.
Nieco bardziej reprezentatywne jest wyliczenie rocznej stopy zwrotu. Jest ona wynikiem stosunku rocznego dochodu netto do całkowitej wartości nieruchomości. Taki sposób obliczenia pozwoli nie tylko na porównanie ze sobą dwóch lub więcej ofert nieruchomości. Z jego pomocą bez trudu porównamy inwestycję w nieruchomości komercyjne z obligacją, lokatą bankową a także lokalem mieszkalnym zakupionym pod wynajem.

Jak wybrać mądrze?

Powyższe wyliczenia nie stanowią zwykle jedynych czynników decydujących o kupnie danego lokalu, ale może pomoc w porównaniu ze sobą ofert oraz umożliwi podjęcie bardziej świadomego wyboru. Może to być szczególnie istotne w przypadku osób, które decydują się na kredyt.
Przy tego typu inwestycji warto również rozważyć jej przyszły potencjał, który może się zmienić w zależności od innych zaplanowanych w tym obszarze inwestycji. Dlatego warto przed zakupem nieruchomości komercyjnej zapoznać się z lokalnym planem zagospodarowania terenu. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę czas, jaki chcemy poświęcić na to finansowe przedsięwzięcie. Będzie on uzależniony od tego, jaki rodzaj nieruchomości komercyjnej będziemy chcieli zakupić.

Previous post

Stylowy hotel blisko lotniska Okęcie

Next post

Podstawowe funkcje elektrycznej szczoteczki do zębów

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki