Studenckie oszczędzanie
O tym, że studenci mają bardzo ograniczony budżet powstało wiele dowcipów, anegdotek, mitów. Nawet, jeśli mityczny biedny student jest mocno przerysowany i tak naprawdę tej grupie społecznej wcale nie żyje się tak źle, na pewno szukają oni także sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy. W jaki sposób można to zrobić?
Ksero
Wizyty na ksero to nieodłączna część życia każdego studenta. Często trzeba bowiem skopiować fragment książki potrzebny na zajęcia, notatki z wykładu, który się opuściło lub wydrukować referat zaliczeniowy. Studenci zostawiają więc na ksero spore pieniądze.
Jeśli naprawdę dużo drukujesz, warto pomyśleć o zakupie prostej drukarki. Najlepiej, gdyby było to urządzenie wielofunkcyjne – połączone ze skanerem. tusze do drukarek może nie należą do najtańszych, ale zapewne, kiedy porównasz koszty eksploatacji drukarki z pieniędzmi, które zostawiasz co miesiąc w punkcie ksero, okaże się, że drukarka bardziej Ci się opłaca.
Poszukiwanie promocji
W wielu miejscach, szczególnie w pubach, barach, a nawet niektórych restauracjach istnieją specjalne programy promocyjne dedykowane studentom. Warto znajdować takie promocje i korzystać z nich. Dzięki pokazaniu legitymacji studenckiej można zjeść tańszy obiad albo zamówić piwo zaledwie za kilka złotych.
Jeśli nie widzisz żadnej informacji na temat studenckich zniżek, a jesteś w jakieś knajpie, nie bój się spytać kelnera czy barmana o takowe. Czasem wiedzą o nich tylko stali klienci. Być może Ty również dołączysz do ich grona, jeśli zniżki okażą się atrakcyjne.
Posiłki w domu
Dobrze, jeśli znajdziesz miejsce, w którym możesz tanio zjeść, ale pamiętaj, że niedrogi posiłek możesz przygotować sobie także sam w domu. Jest bardzo wiele prostych, tanich dań, do których nie potrzeba ani wyjątkowych umiejętności kulinarnych, ani grubego portfela.
Jeśli brakuje Ci czasu na codzienne gotowanie, istnieją dwa wyjścia. Jeżeli mieszkasz ze współlokatorami, podzielcie się kulinarnymi obowiązkami. Róbcie obiady na zmianę. Jeśli zaś mieszkasz sam, przygotowuj takie rzeczy, które możesz zjeść kilka dni pod rząd. Pożywna zupa, kapusta czy sos do makaronu to dania, które możesz w bardzo szybki i prosty sposób podgrzać, a dzięki temu mieć obiad na dwa lub trzy dni.
Aby oszczędzać, należy dobrze obliczać swoje wydatki. Pozornie tusze do drukarek czy składniki do przygotowania domowego obiadu mogą być dość drogie. Po przeliczeniu jednak może się okazać, że dzięki tym wydatkom sporo zaoszczędzimy. Dlatego warto zapisywać to, co kupujemy i kalkulować, co najbardziej nam się opłaca.