Zdrowie i Uroda

Totalna korekta nosa – co to za zabieg?

Nos stanowi centralną część naszej twarzy, i najbardziej przykuwa uwagę. Często kształt nosa, który nie współgra z naszymi rysami jest źródłem kompleksów. Kosmetyczne tricki nie zawsze wystarczą, by zmienić jego kształt na pożądany. Dla niektórych jedynym wyjściem, jest totalna korekta nosa. Na czym polega ten zabieg?
O tym, jak często nos decyduje o zadowoleniu z własnego wyglądu może świadczyć ilość operacji, które każdego roku wykonują chirurdzy plastycy. Jak informuje International Society of Aesthetic Plastic Surgery, zabiegom totalnej korekty nosa poddaje się niemal 850 000 osób rocznie (blog/totalna-korekcja-nosa-co-to-za-zabieg). To liczba dwukrotnie przekracza ilość wykonywanych liftingów twarzy, niemal 8 razy przewyższa ilość wykonywanych transplantacji włosów, i przegrywa tylko z zabiegami powiększania piersi czy iniekcjami botoksu czy kwasu hialuronowego.

Korzyści z totalnej korekty nosa

Rhinoplastyka, czyli totalna korekta nosa, jest sposobem na odzyskanie pewności siebie, pozwalając całkowicie zmienić zarys tego organu, uzyskując harmonijne rysy twarzy. W trakcie operacji można zmniejszyć jego długość, szerokość, pozbyć się widocznego garbka, jak i nadmiernej wklęsłości, oraz jego asymetrii. Za pomocą tego zabiegu można również zmienić kształt nozdrzy, czubka nosa, czy usunąć deformacje związane ze skrzywieniem przegrody nosowej, czy złamaniem nosa w przeszłości. Mimo że w ten sposób można bardzo drastycznie zmodyfikować wygląd, zazwyczaj chirurdzy odradzają zbyt daleko idące zmiany. Im mniejsza ingerencja jest wymagana do osiągnięcia zadowalającego efektu, tym lepiej dla pacjenta. Wedle dr n. med. Marcina Jadczaka, który specjalizuje się w chirurgii uszu „Niejednokrotnie samo usunięcie garbka sprawia, że twarz o przeciętnej urodzie zamienia się w twarz pięknej dziewczyny. To dotyczy również mężczyzn. Ci po urazach nosa, z wyraźnie widoczną krzywizną, odbierani są jako osoby budzące lęk. Po operacji ich twarz zamienia się w twarz osoby sympatycznej i godnej zaufania.”, jak zaznacza w wywiadzie dla portalu wieszjak.pl.

Na czym polega zabieg rhinoplastyki?

Totalna korekta nosa, czyli rhinoplastyka, polega na łamaniu kości nosa (osteotomii), i złożeniu go na powrót. Część tkanek jest w trakcie zabiegu usuwana. Czas trwania operacji wynosi 1,5-2h. To poważna ingerencja w strukturę nosa, i jest dość bolesną procedurą, dlatego przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym. Wymaga również pobytu w klinice przez 1 dzień po zabiegu. Wyróżnia się dwie metody totalnej korekty nosa – „otwartą” – gdzie nacina się okolicę między nozdrzami, a czubkiem nosa, oraz „zamkniętą”, bez rozcinania skóry na zewnątrz nosa. Ta druga gwarantuje szybszy powrót do zdrowia, lecz metoda otwarta zezwala na łatwiejszy dostęp do modelowanych tkanek, a niektóre modyfikacje kształtu nosa mogą być trudne do poprowadzenia zewnętrznych nacięć skóry. Cięcia skalpelem w metodzie zamkniętej przeprowadza się wyłącznie wewnątrz nosa. Rekonwalescencja po zabiegu trwa około 10 dni, kiedy nos jest bardzo opuchnięty, i przez ten czas konieczne jest noszenie opatrunku gipsowego.

Skuteczność operacji plastycznej nosa

Wedle dużego raportu Aesthetic Surgery Journal, obejmującego 2326 osób poddanych operacji, aż 83,6% było zadowolonych ze swojego wyglądu po zabiegu. Totalna korekta nosa przynosi duże korzyści osobom, które cierpią na kompleksy z powodu kształtu nosa. Dobrze przeprowadzona operacja zwiększa samoocenę pozwalając się pozbyć niechcianego defektu na zawsze. Jak informuje Aesthetic Surgery Journal, tylko 9,8% pacjentów decyduje się na ponowną operację nosa. Ponieważ totalna korekta nosa z osteotomią jest poważnym zabiegiem, nie mogą z niej korzystać osoby z ropnym stanem zapalnym w obrębie zatok, oraz cierpiące na niektóre schorzenia ogólne (cukrzyca, nadciśnienie). Chociaż nie istnieją ograniczenia wiekowe co do czasu przeprowadzenia operacji, zaleca się poczekać z operacją do 18 r.ż.
Zabieg totalnej korekty nosa przeprowadzany jest przez dr Marka Szczyta w Warszawie, w cenie od 12 000 do 17 000 zł. Mniej za operację zapłacimy w klinice Art Medical Center, prowadzonej przez dr n. med. Artura Śliwińskiego, od 6 000 do 15 000 zł, w przypadku dodatkowej korekcji skrzywionej przegrody nosa.

Previous post

Krótki wypoczynek na Podhalu

Next post

Nie zwlekajmy z dorabianiem kluczy

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki