Ciekawe

W razie potrzeby bądź odpowiednio przygotowany

Coraz więcej ludzi decyduje się na nurkowanie, które w niektórych przypadkach staje się wręcz pasją. Jak wiadomo, ruch jest wpisany w fizjologię naszego organizmu, wiec potrzebujemy go do prawidłowego funkcjonowania. Jednak przed zejściem do wody, należy pamiętać o nabyciu merytorycznego przygotowania, zwłaszcza na temat naszego układu oddechowego.

Ryzyko choroby dekompresyjnej

Chociaż nurkowanie nie jest niebezpieczną dyscypliną, to zdarzają się przypadki powikłań ze strony układu oddechowego. Chodzi tutaj o ciśnieniowy uraz płuc czy też chorobę dekompresyjną. Kiedy może dojść do takiego urazu?
Barotrauma płuc to powikłanie płucne nurków, co którego dochodzi w czasie niewłaściwego wynurzania się, kiedy następuje spadek ciśnienia hydrostatycznego i rozprężanie gazu w płucach. Należy wiedzieć, że tkanka płuc i opłucna mają swoją określoną wytrzymałość, jeśli chodzi o panujące w nich ciśnienie i zbyt duży jego wzrost prowadzi do rozerwania ścian pęcherzyków płucnych i oplatających je naczyń krwionośnych. Jeśli dojdzie do takiego niekorzystnego dla organizmu zjawiska, to gaz przedostaje się do krwiobiegu i dochodzi do zatorów powietrznych. W przebiegu urazu ciśnieniowego płuc dochodzi do zaburzenia oddychania.

Objawy urazu ciśnieniowego płuc

Niewłaściwe nurkowanie może zakończyć się rozwojem odmy opłucnej, śródpiersiowej i podskórnej, a objawy zależą przede wszystkim od stopnia destrukcji tkanki płucnej. Również stan narządów dotkniętych przez zatory powietrzne wpływa na przebieg urazu. Chociaż nie zdarza się to często, to nie należy bagatelizować żadnego przypadku, ponieważ nawet niepozorne objawy wiążą się z niebezpieczeństwem dla zdrowia.
Uraz ciśnieniowy płuc jest ciężkim powikłaniem, którego objawy najczęściej pojawiają się stopniowo. Podejrzanymi symptomami są duszność, kaszel, ból w klatce piersiowej, pienista, wydzielina z ust podbarwiona krwią oraz pęcherzyki powietrza pod palcami. Do cięższych objawów należą drgawki i porażenia. Należy wiedzieć, że skutkiem niewydolności oddechowej może być nawet zatrzymanie krążenia, co już jest poważnym zagrożeniem życia.

Jak pomóc poszkodowanemu?

Uraz ciśnieniowy płuc może się przydarzyć nawet doświadczonemu nurkowi, więc należy być przygotowanym na wszelkie ewentualności, aby skutecznie pomóc na czas. Jak wygląda pierwsza pomoc?
Należy ułożyć nurka w pozycji bezpiecznej na lewym boku, jeśli jest nieprzytomny. Następnie podać tlen do oddychania, leki przeciwkaszlowe i uspokajające. W razie potrzeby zastosować zabiegi reanimacyjne. Należy zapewnić jak najszybszy transport do komory dekompresyjnej. Najlepiej jest zapoznać się z postępowaniem z poszkodowanym w przypadku wypadku nurkowego.
Tekst powstał we współpracy z DiveGear.pl

Previous post

Zamienniki tuszy - o czym pamiętać?

Next post

Jaki system targowy wybrać?

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki