Technologia

Wybór smartfona – co warto wiedzieć na początek?

Jakie urządzenie mobilne wybrać? Dynamiczny rozwój technologii użytkowych sprawia, że odpowiedź na to pytanie nie jest już taka prosta . Tradycyjne telefony komórkowe i nowoczesne smartfony dzieli ogromna przepaść, która w dodatku pogłębia się z zawrotną szybkością. Dla tych, którzy nie są na bieżąco z ofertami producentów, wybór optymalnego modelu może nastręczać trudności. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Ekran dotykowy

Rewolucyjnym rozwiązaniem bezspornie stała się możliwość połączenia ekranu telefonu z jego interfejsem. Przednia część obudowy nie musi już dzielić przestrzeni na wyświetlacz i klawiaturę. Obecnie rozważania dotyczą raczej wielkości całej konstrukcji oraz tego, jaki jej obszar zajmuje właśnie ekran. W każdym razie, absolutnie nie bazujmy na wrażeniach estetycznych zaczerpniętych z filmów reklamowych lub instruktażowych, emitowanych w telewizji i w sieci. Poprośmy o włączenie modelu pokazowego, zobaczmy, jaka jest jakość obrazu w rozważanym smartfonie (rozdzielczość, kolory, efekty wizualne) oraz sprawdźmy, czy możemy swobodnie obsługiwać wyświetlone na nim ikony (spróbujmy wybrać jakąś pozycję z menu, napisać próbnego SMS-a, przenieść daną aplikację z miejsca na miejsce itp.). Jednocześnie będziemy wiedzieli, czy konstrukcja urządzenia jest poręczna i wygodna w ogólnym użytkowaniu.

Obudowa

Osobnym problemem jest wygląd obudowy smartfonu. Tu w zasadzie wszystko zależy od gustu. Jeśli zaś chodzi o trwałość i wygodę korzystania, warto zastanowić się wcześniej, jakim typem użytkownika jesteśmy. Jednym bowiem zależy na delikatniejszym materiale, z którego wykonano urządzenie, inni zaś szukają może nieco topornej, ale i przez to mocniejszej konstrukcji. W zależności od tego, czy ostrożnie obchodzimy się ze smartfonem, czy też zdarza nam się go upuścić lub przechowywać w trudniejszych dla niego warunkach (np. razem z kluczami), powinniśmy się zastanowić nad tworzywem obudowy (plastik – wytrzymały, ale nie zawsze estetyczny; aluminium – trwałe i ładnie wyglądające, ale ciężkie i podatne na zarysowania; szkło – nowoczesny design, ale łatwo o stłuczenie) oraz dodatkową osłoną na ekran. Każde z tych rozwiązań będzie też miało inną cenę. Pamiętajmy jednak, że możemy jeszcze umieścić smartfon w dostosowanym do danego modelu, ochronnym etui.

Procesor, pamięć RAM, oprogramowanie i bateria

Przejdźmy teraz do innych parametrów użytkowych, wynikających z zastosowanych w smartfonie podzespołów oraz zainstalowanego systemu operacyjnego. Odpowiednia pojemność pamięci RAM i moc procesora są niezwykle ważne. Co z tego bowiem, że mamy dostęp do atrakcyjnych aplikacji, programów i funkcji, jeśli urządzenie nie jest w stanie prawidłowo ich obsłużyć. Upewnijmy się, że różne narzędzia, zawarte w smartfonie, działają płynnie i nie wymagają czekania na ich odtworzenie. Dochodzi jeszcze kwestia oprogramowania. Do dyspozycji są takie systemy, jak Android, iOS i Windows Phone. Prawdę mówiąc, wybór w tym zakresie będzie determinować przede wszystkim intuicyjność obsługi interfejsu, zasób aplikacji, do jakich mamy dostęp, mnogość ustawień oraz opcji konfiguracji urządzenia. Ostatnim z wymienionych, ale również niezmiernie ważnym aspektem przy wyborze urządzenia mobilnego jest wydajność wbudowanej baterii. Nowoczesne oprogramowanie, moc atrakcyjnych aplikacji, duży, kolorowy wyświetlacz i stały dostęp do internetu to tylko niektóre elementy powodujące szybkie zużycie energii. Jeśli więc czujemy, że będziemy często sięgać po smartfona oraz korzystać z jego wielu opcji, pojemność baterii może stać się wręcz kluczowym aspektem funkcjonalności wybranego urządzenia.
Istnieją także inne kwestie, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu smartfona – takie, jak choćby warunki dla odtwarzania filmów czy muzyki lub współpraca z innymi urządzeniami. Więcej na temat tych rozwiązań znajdziesz na portalu internetowym interaktywna.pl.

Previous post

Ogrodowa elegancja

Next post

Promocja ze stojakami na ulotki

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki