Dom i Wnętrze

Wymarzony dom – jak zrealizować to marzenie?

Własny dom to dla potencjalnego Polaka przede wszystkim możliwość zachowania swobody, intymności. To również przestrzeń z dala od sąsiadów i cienkich ścian w blokach czy domach szeregowych. Współcześnie marzenia o własnym domu możemy urzeczywistnić – budowa domu jest znacznie prostsza i szybsza niż jeszcze dwadzieścia czy trzydzieści lat temu. Wynika to przede wszystkim z wolnego rynku, możliwości swobodnego wyboru materiałów budowlanych i wielu innych. Od czego rozpocząć realizację tego marzenia?
Konieczne jest przede wszystkim wybranie odpowiedniego miejsca na nasz dom. Cena ziemi będzie wahać się od województwa, bliskości do większego miasta. Jeśli zdecydujemy się na kupno w obrębie konkretnego miasta – cena może być znacznie wyższa. Warto pamiętać, że kupując ziemię od dotychczasowego właściciela możemy się targować!
W ocenie samej ziemi pomogą nam geodeci – ich zadaniem jest również ocena, gdzie należy wyznaczyć granice zakupionej przez nas działki. Dzięki temu będziemy mogli rozeznać się, w którym miejscu stać będzie dom, gdzie znajdować się będzie garaż, a gdzie… rabaty kwiatowe.

Jaki projekt domu wybrać?

Do zbudowania domu potrzebujemy profesjonalnego projektu, stworzonego w pracowni architektonicznej. Do wyboru mamy dwie drogi. Pierwsza to zamówienie projektu tworzonego wyłącznie dla nas, przez doświadczonego architekta. Praca taka może trwać kilka tygodni – konieczne jest określenie jakie są nasze oczekiwania, podanie dokładnych wymiarów działek oraz wspólna rozmowa na temat funkcjonalności samej bryły, ilości sypialni, rozmieszczenia pokojów. Praca z architektem będzie obejmowała również wszelkie poprawki – takie zlecenie może potrwać nawet kilka tygodni. Niemała jest także kwota, gdyż projekt tworzony jest na nasze, indywidualne zamówienie.
Drugą opcją są gotowe projekty domów – coraz więcej pracowni architektonicznych oferuje swoim klientom gotowe projekty domów o określonej kubaturze. W ostatnich latach szczególnie dużą popularnością cieszą się budynki tworzone nie z cegły, a z drewnianych prefabrykatów. Dom z drewna przypadnie do gustu każdemu, kto szuka nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań. Wśród projektów oferowanych przez firmy wyspecjalizowane w budownictwie lekkim znajdziemy projekty domów jednopiętrowych, domów z poddaszem do zaaranżowania, domów piętrowych. Wiele z nich posiada zadaszone garaże, inne mogą mieć dodatkowe miejsca parkingowe na podjeździe.
Gotowe projekty domów to niewątpliwa oszczędność – są one znacznie tańsze od projektów tworzonych od podstaw. Zaletą jest również fakt, że wraz z ich kupnem od razu możemy przystąpić do budowy. To olbrzymia oszczędność czasu! Gotowe projekty znajdziemy w topowych pracowniach architektonicznych. Wielu autorów oferuje domy na nietypowe działki (np. długie i wąskie).

Previous post

Ogród naszych marzeń - jak go urządzić?

Next post

Gdzie postawić łóżko w sypialni

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki