Dom i Wnętrze

Wyspa — czy można nią oddzielić kuchnię od salonu?

Kuchnia i salon to dwa pomieszczenia, które mogą współgrać ze sobą lub stanowić oddzielną przestrzeń. Wiele osób z różnych powodów poszukuje rozwiązania, które podzieli te dwa pomieszczenia, ale umożliwi również komfortowe korzystanie z obu. Bardzo ciekawym pomysłem, który umożliwia zarówno oddzielenie kuchni, jak i salonu oraz brak całkowitej izolacji jest wyspa. Może ona służyć nie tylko jako element samej kuchni, ale również jako element oddzielający te oba pomieszczenia. Zatem jak oddzielić kuchnię od salonu wyspą? Czy jest to dobry pomysł? Kiedy warto go stosować? Odpowiedzi, porady i cenne wskazówki poniżej.

Dla kogo jest wyspa i czy warto ją stosować?

 

Na pytanie, jak oddzielić kuchnię od salonu bardzo częstą odpowiedzią wśród architektów jest wyspa. Nie jest ona typową ścianą, która izoluje oba pomieszczenia, a raczej optycznym elementem, który podzieli obie przestrzenie i sprawi, że będziemy mogli używać je jako oddzielne pomieszczenia. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla osób, którym zależy na jasnym wydzieleniu przestrzeni do relaksu lub odpoczynku, ale zarazem niechcących tracić kontaktu z kuchnią, gdyż np. często jadają w salonie. Rozwiązanie takie przypadnie również osobom, które mają małe mieszkania a kuchnia i salon tworzą dużą przestrzeń. W takich sytuacjach nie warto zamykać się całkowicie a jedynie odgrodzić i podzielić oba pomieszczenia.

Dlaczego wyspa jest dobrym pomysłem?

 

Wyspa jest dobrym pomysłem z kilku względów. Pierwszy z nich to brak konieczności dużego remontu i stawiania ściany. Będzie wiązało się to z dużymi utrudnieniami — większymi niż postawienie wyspy. Sam element możemy również dostosowywać do naszego mieszkania. Na rynku istnieje wiele modeli, które możemy postawić na środku i umożliwić sobie przechodzenie jej z każdej ze stron lub całkowite jednostronne połączenie ze ścianą. Różne wysokości wyspy pozwalają też na różny stopień oddzielenia obu pomieszczeń. Te najniższe będą doskonale się sprawdzały, jeśli salon pełni funkcję jadalni, a te wyższe — włącznie z wysokimi barami pozwolą na maksimum komfortu w salonie przy jednoczesnym braku definitywnego zamknięcia planu obu pomieszczeń.

Gdzie szukać inspiracji?

 

Na pytanie, jak oddzielić kuchnię od salonu wiele odpowiedzi znajdziemy w gazetach branżowych, strona internetowych hobbystów, stronach internetowych marek czy na formach internetowych. Dobrym posunięciem jest również przeglądanie sklepów internetowych oraz udanie się na rozpoznawczą wizytę w salonie naziemnym. Takie posunięcie pozwoli zbadać rynek, porównać ceny i zobaczyć w praktyczne, jakiego wyglądu nada wyspa. Zobaczenie w rzeczywistości jak wysoka jest wyspa, jakiego jest koloru lub rozmowa z samym doradcą może podsunąć nam wiele pozytywnych rozwiązań.

Bardzo ciekawym miejscem, gdzie możemy porozmawiać o takim rozwiązaniu lub zobaczyć konkretne wyspy są targi meblarskie, lub architektoniczne. Marki bardzo chętnie udzielają porad w tym zakresie a rozmowa np. z dekoratorem wnętrz czy architektem może otworzyć przed nami wiele nowych rozwiązań. Podzielenie kuchni z salonem może odbyć się w różnym stopniu z różnym efektem, dlatego przed podjęciem decyzji warto omówić ten krok z profesjonalistami, którzy posiadają duże doświadczenie w tej branży.

 

Previous post

Jakie zadaszenie nad tarasem wybrać?

Next post

Jak przygotować się na trasy skiturowe?

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki