Ciekawe

Co warto wiedzieć o zawodzie konserwatora zabytków?

Zdecydowania większość zabytków, jeśli nie byłyby do tej pory w odpowiedni sposób konserwowane, z całą pewnością nie przerwałaby do dnia dzisiejszego, gdyby konserwatorzy starannie, a przede wszystkim regularnie o nie nie dbali.

Na czym polega praca konserwatora zabytków?

Najgroźniejszym czynnikiem niszczącym w przypadku wszystkich dzieł sztuki jest czas. Dlatego przede wszystkim to właśnie z nim konserwatorzy zabytków i dzieł sztuki toczą zawzięte boje. Farba na obrazach blaknie, tkanina traci jakość, rzeźby zmieniają kolory, dlatego konserwacja dzień sztuki opiera się przede wszystkim na zahamowaniu tych procesów wszelkimi dostępnymi, oczywiście bezpiecznymi dla dzieła technikami. W wielu przypadkach, dla podtrzymania odpowiedniego stanu zabytku wystarczy jego bardzo dokładne oczyszczenie, pokrycie odpowiednią powłoką zabezpieczającą oraz odpowiednim jego wyeksponowaniu. Prz pracach konserwatora w dużej mierze chodzi o tom, by dzieło w danym momencie wyglądało najlepiej jak to tylko jest możliwe. W przypadku zabytków znajdujących się w museum, które każdego dnia ogląda wiele osób, konserwacja dzień sztuki łączona jest z pracami związanymi z ich rekonstrukcją. W tym przypadku wykonywane są wszelkie prace nie tylko zabezpieczające dzieło, ale również naprawiające mniejsze czy większe mankamenty w jego stanie technicznym.

Konserwator musi posiadać wiedzę i stosowne umiejętności

W przypadku konserwatorów, w och pracy niezbędne są zdolności manuale, co wynika ze specyfiki prac wykonywanych w tym zawodzie. Poza zdolnościami manualnymi, dobry konserwator zabytków powinien posiadać również niezwykle rozległa wiedzę, dotyczącą wielu dziedzin. Konserwator musi być obeznany w tematyce historii sztuki, archeologii oraz specyfiki materiałów z jakich wykonywane są poszczególne dzieła sztuki i zasad postępowania z nimi. Niemal obowiązkiem dla każdego konserwatora jest znajomość tkanin, kamieni, marmuru oraz farb stosowanych w konserwacyjnych pracach nad dziełami sztuki. Oczywiście jakiekolwiek prace nad dziełem nie mogą się rozpocząć, jeśli w pierwszej kolejności nie zostaną przeprowadzone prace nad oszacowaniem jego stanu technicznego oraz sporządzenia listy prac, niezbędnych do wykonania w celu konserwacji czy renowacji danego dzieła sztuki.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.

Previous post

Styl w sam raz na wesele

Next post

Przepis na szczupłą sylwetkę? Gotuj na parze!

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki