Kurs spadochronowy – jak wygląda i gdzie się zapisać?
Skok ze spadochronem to marzenie, które łączy wielu pasjonatów ekstremalnych doznań. Dziś zrealizowanie tego planu nie jest już problemem – wystarczy zebrać się na odwagę i przejść odpowiednie przeszkolenie, żeby skoczyć ze spadochronem i przekonać się, jak wygląda świat widziany z takiej perspektywy. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc zapisać się na kurs spadochronowy i jakich efektów można się po nim spodziewać? Przedstawiamy najważniejsze informacje dla początkujących spadochroniarzy.
Rosnąca popularność spadochroniarstwa
Spadochroniarstwo, niegdyś sport zarezerwowany dla profesjonalistów, dziś jest coraz bardziej dostępne także dla amatorów. Prawie każdy może spróbować skoku ze spadochronem – ma jednak obowiązek przebyć przez odpowiedni kurs oraz spełnić kilka kryteriów, jeśli chodzi o stan zdrowia.
Ograniczenia mają na celu zapewnić wszystkim spadochroniarzom bezpieczeństwo. Skakanie bez odpowiedniego przygotowania jest nie tylko prawnie zabronione, ale przede wszystkim może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.
Kurs spadochronowy – jakie warunki musi spełnić kandydat?
Żeby zapisać się na kurs spadochronowy, trzeba spełnić kilka wymagań formalnych oraz zdrowotnych. Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, od kandydatów wymaga się minimum wykształcenia podstawowego oraz skończenia 16 roku życia. Osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Kandydat na spadochroniarza ma także obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC.
Osoby, które chcą skoczyć ze spadochronem, zwłaszcza jeśli ma to być skok w tandemie z instruktorem, nie muszą być wybitnie wysportowane, jednak ich stan zdrowia musi być dobry. Przeciwwskazaniem są duża nadwaga, choroby kręgosłupa, niewydolność układu oddechowego lub krwionośnego, epilepsja.
Jak wygląda kurs spadochronowy?
Kurs spadochronowy obejmuje zarówno szkolenie teoretyczne, jak i praktyczne. Kiedy kandydat opanuje podstawowe informacje na temat przebiegu skoku i zasad zachowania, przystępuje do ćwiczeń – uczy się, jaką pozycję przyjąć podczas skoku oraz jakie kroki kolejno wykonać, żeby skok przyniósł jak największą satysfakcję.
Pierwsze skoki wykonywane są w tandemie z instruktorem, który jako pilot zapewnia bezpieczeństwo i kontroluje swobodę skoku oraz jego czas (ten nie powinien przekroczyć minuty). Żeby móc skakać samodzielnie, trzeba mieć nienaganną kondycję fizyczną oraz przejść znacznie dłuższe szkolenie – zwłaszcza, jeśli kandydat na spadochroniarza marzy o skokach w ekstremalnych warunkach.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia z Gliwic