Biznes

Szkolenia skiturowe – kiedy warto się na nie udać?

Skitur to coraz bardziej popularna forma rekreacji na nartach. Zdobywa coraz więcej miłośników, szczególnie u nas, w Tatrach – tutaj panują wspaniałe warunki do uprawiania tego rodzaju sportu.

Czym są skitury?

Skitur to sposób pokonywania górskich stoków w nartach, ale w nieco mniej konwencjonalny sposób, niż przez wjazd na wyciągu i zjazd po ośnieżonym stoku. W celu wykonania zjazdu, osoba podejmująca się go powinna wybrać jakiś nieuczęszczany stok, wspiąć się na niego w specjalnym osprzęcie, a następnie zjechać. Jest to zabawa tym ciekawsza, że skitury przechodzi się w małych grupach, ale wciąż nie jest to gęsto zatłoczony stok narciarski. Można oglądać piękne widoki i poczuć się jak prawdziwy wojażer, a nie jak zwyczajny turysta.

Jak się przygotować na skitury?

Należy jednak mieć świadomość, że taki dziki zjazd po stoku nie jest sprawą łatwą. Wymaga odpowiedniego przygotowania – technicznego, kondycyjnego oraz sprzętowego. Gdy chodzi o sprzęt, to wykupując szkolenia skiturowe można go wypożyczyć na tę jednodniową wycieczkę. Kondycyjnie każdy uczestnik musi przygotować się sam. Musi też mieć świadomość swoich słabszych stron i nie może podejmować się wspinaczki, gdy jego zdrowie na to nie pozwala. Wówczas mógłby opóźnić resztę grupy, a nawet zagrozić jej bezpieczeństwu.

Kto powinien się zdecydować na szkolenie skiturowe?

Najlepszym sposobem na przygotowanie się pod kątem technicznym, są szkolenia skiturowe. To krótkie kilkugodzinne wspinaczki i zjazdy, podczas których pokonuje się trasę z innymi uczestnikami pod opieką przewodnika. Absolutnie każda osoba, która z klasycznego narciarstwa chce się przerzucić na skitury, powinna przejść przynajmniej jednokrotnie szkolenie. Chodzi tu przede wszystkim o jej własne umiejętności oraz bezpieczeństwo. Szkolenia zaczynają się częścią teoretyczną. Przewodnik pokazuje, w jaki sposób założyć swój osprzęt, jak się ubrać i jak poruszać się w fokach po stromych zboczach. Uczy też, jak pokonywać zakręty w nartach i jak się w nich poruszać na stoku.

Ważnym elementem każdego szkolenia skiturowego są przeszkolenia lawinowe – niezbędne dla każdego, kto wyrusza w góry. Każdy, kto wyrusza w Tatry powinien być świadomy wszelkich możliwych niebezpieczeństw. Powinien wiedzieć, jak należy się zachowywać na terenie Parku Narodowego. Musi też znać zasady bezpiecznego poruszania się, pierwszej pomocy oraz wzywania ratunku. Oby te informacje nigdy nie musiały się przydawać w praktyce, jednak znajomość ich jest wymagana u wszystkich, którym marzą się wycieczki skiturowe.

Więcej informacji znajdziesz na stronie szkolenia skiturowe.

Previous post

Do czego wykorzystywane są wiadra plastikowe?

Next post

Żelbet wciąż trzyma się mocno

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki