Ciekawe

Wyższa ulga za kasę fiskalną online. Kto z niej skorzysta?

Obecnie przedsiębiorcy, którzy kupują i instalują swoje pierwsze urządzenia rejestrujące, mogą skorzystać z ulgi wynoszącej nawet 90% wartości danego modelu (maksymalnie 700 zł). Niemniej, w związku z wprowadzeniem systemu fiskalizacji online, niedługo dojdzie do niemałych zmian w sposobie przyznawania ustawowej ulgi.
Od wielu lat zakup kas fiskalnych, które są pierwszymi urządzeniami tego typu dla konkretnych działalności gospodarczych, jest w dużej mierze refundowany z budżetu państwa. I zawsze pozwalało to krajowym przedsiębiorcom na znaczne obniżenie kosztów wdrożenia technologii sprzedaży w firmie. Podobnie będzie w przypadku zakupu kasy rejestrującej online. Jednakże, podatnicy zyskają wtedy możliwość odzyskania nawet 1 000 zł. Jakie wymogi będzie trzeba spełnić, aby skorzystać z tego odliczenia?

Kto i kiedy skorzysta ze zwrotu za kasę online?

Wyższa ulga za wdrożenie urządzenia fiskalnego online będzie wynikała ze zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawodawca chce w ten sposób zachęcić przedsiębiorców do instalowania kas z nowymi funkcjami. I co najważniejsze, refundacja wynosząca do 90% wartości modelu online, jednak nie więcej niż 1 000 zł, nie będzie obowiązywała wyłącznie w przypadku zakupu pierwszego urządzenia. Z ulgi w systemie fiskalizacji online skorzystają także przedsiębiorcy, którzy zostaną zobligowani do wcześniejszej wymiany dotychczasowej kasy rejestrującej. A wszystko wskazuje na to, że będzie to szerokie grono podatników…

Obowiązek wymiany urządzeń fiskalnych

W tym momencie warto przypomnieć, że ustawodawca wymusi wdrożenie nowych urządzeń w firmach reprezentujących wybrane branże. I nie będzie wtedy miało znaczenia to, czy używana dotychczas kasa rejestrująca posiada jeszcze ważną homologację GUM. Najwcześniej modele online pojawią się w przedsiębiorstwach świadczących usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne. Działalności reprezentujące tę branżę będę musiały wymienić „stare” urządzenia na kasy online do końca 2018 roku. Następne w kolejności są firmy gastronomiczne oraz budowlane. W ich przypadku ustawodawca będzie wymagał, aby obsługa klientów przy użyciu nowych modeli rozpoczęła się najpóźniej w lipcu 2019 roku. Na koniec obowiązek wdrożenia kas fiskalnych online wystąpi w salonach fryzjerskich, gabinetach kosmetycznych, klubach fitness oraz działalnościach zajmujących się krótkotrwałym zakwaterowaniem. Wymienią one swoje urządzenia do końca 2019 roku.
Nie można oczywiście wykluczyć, że w późniejszym czasie kolejne branże zostaną zobligowane do bezwzględnego stosowania kas rejestrujących online. Wszystko zależy od tego, jakie przepisy zostaną jeszcze przygotowane przez ustawodawcę.

Co oprócz ulgi za pierwszą kasę?

Ulga za zakup pierwszego urządzenia rejestrującego nie jest oczywiście jedynym sposobem na to, żeby zmniejszyć koszty wdrożenia technologii dla handlu lub usług. Dla wielu podatników szansą na obniżenie części wydatku jest po prostu tania kasa fiskalna. Trudno obecnie przewidzieć, jakie będą koszty urządzeń online. Można jednak oczekiwać, że modele oferowane w najniższych cenach nie znikną w przyszłości z rynku. Cieszą się one bowiem bardzo dużym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców.

Previous post

Alergia na nikiel – czego unikać?

Next post

Dom drewniany w Polsce – czy sprawdzi się w naszych warunkach?

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki