Zdrowie i Uroda

Alergia na nikiel – czego unikać?

Nikiel jest bardzo powszechnym alergenem – z roku na rok przybywa osób cierpiących na alergię na ten metal. Szacuje się, że w samej Europie aż 60 milionów ludzi pod wpływem kontaktu z niklem doznaje reakcji alergicznej. W czym występuje szkodliwa substancja?

Tylko tania biżuteria? Niekoniecznie

Noszenie taniej, niecertyfikowanej biżuterii, zakupionej na miejskim bazarku czy na stoiskach z niedrogimi akcesoriami w centrum handlowym, może skończyć się swędzącymi, nieestetycznymi plamami. Domieszkę niklu mają w sobie nie tylko bransoletki i kolczyki słabej jakości – alergen znajdziemy również w białym złocie oraz srebrze. Powszechne jest dodawanie do sztućców domieszek niklu, które dodatkowo chronią i wzmacniają ich strukturę. Z niklem spotykamy się na co dzień, korzystając z powszechnych akcesoriów i przedmiotów codziennego użytku – sprzętu AGD, klamek, monet, igieł. Szczególną uwagę warto zwracać na ubrania, bowiem długotrwały kontakt  guzików, oprawek okularów czy suwaków ze skórą również może spowodować ostrą reakcję alergiczną.

Alergia nie tylko kontaktowa

Nie każdy jest świadomy, że codziennie, razem ze śniadaniem, obiadem i kolacją, przyjmuje do swojego organizmu dawkę niklu. Śladowe ilości niklu występują w niemal każdym produkcie spożywczym. Stosunkowo wysokie nasycenie metalu występuje  między innymi w mące, czekoladzie, herbacie, kakao, zbożach i orzechach. Śladowe ilości alergenu możemy znaleźć w mleku, jajach, rybach, warzywach oraz tłuszczach. Ograniczenie spożywanie niklu poprzez zastosowanie odpowiedniej diety niweluje ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej, jednakże ze względu na wszechobecność alergenu w pokarmie, jego całkowite wyeliminowanie  jest niemożliwe.

Kosmetyki

Kobiety powinny szczególną uwagę zwracać na swoje kosmetyki. O ile te pielęgnacyjne raczej pozbawione są metalu, to kosmetyki zawierające barwniki przeważnie zawierają w sobie nikiel. Nawet niewielka ilość metalu może podrażnić delikatną skórę powiek i spojówki.
Więcej informacji na temat alergii na nikiel i sposobach leczenia znajdziesz na stronie alergiananikiel.pl.

Previous post

Magazyny wysokiego składowania i inne zastosowania skrzyń z tworzywa

Next post

Wyższa ulga za kasę fiskalną online. Kto z niej skorzysta?

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki