Dom i Wnętrze

Zalety ekologicznego oczyszczania

Zabierając się do tworzenia własnego miejsca na ziemi – a.k.a. DOMU, wielu z nas rozmyśla o płytkach w kuchni i ustawieniu mebli w salonie. Niestety, kluczem do wygodnego mieszkania jest opracowanie rozwiązania w kwestiach bardziej przyziemnych – na przykład odpowiedzi na pytanie…

Jak będziemy likwidować ścieki?

Rozwiązania dostępne na rynku są bardzo różne. Wciąż jeszcze dominują tradycyjne sposoby, tj. szambo. Jego zasada działania jest prosta – w ziemi umieszcza się szczelny zbiornik o odpowiedniej wielkości, do którego będą spływać nieczystości z całej posesji.

Oczyszczalnia to z kolei budynek, w którym znajdować się będą zbiorniki z urządzeniami filtrującymi i oczyszczającymi ścieki. Wyróżnić można trzy etapy oczyszczania – w pierwszym oddzielane są elementy stałe, w drugim zachodzą procesy napędzane przez bakterie beztlenowe, a na końcu oczyszczanie przeprowadzane jest przy udziale bakterii tlenowych.

Szambo czy oczyszczalnia?

Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, jednak – powtarzając za głosem fachowców z https://oczyszczalnie-metalbud.pl, szambo zaliczane są do opcji archaicznych. Nie jest również zbyt ekologiczne – ewentualna nieszczelność może spowodować przedostanie się niekorzystnych bakterii i toksyn do gleby oraz spowodować skażenie. Dodatkowo, o ile koszt budowy szamba jest relatywnie niski, o tyle koszty jego eksploatacji staną się stałym punktem z rocznym budżecie właściciela posesji.

Biologiczna oczyszczalnia (przykłady rozwiązań można znaleźć na stronie https://oczyszczalnie-metalbud.pl) generuje wyższe koszty na początku – jej budowa wymaga większych nakładów niż postawienie szamba. Korzystanie z niej jest jednak łagodniejsze dla portfela – nie wymaga regularnego korzystania z usług szambiarki. Jest też znacznie łagodniejsza dla środowiska – ścieki nie są przetrzymywane, a oczyszczane przed ponownym wprowadzeniem do obiegu.

Wybór zależy od wielu czynników

Wybór rozwiązania uzależniony jest, poza zasobnością portfela, także od wielkości działki, na jakiej ma stać dom. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości – warto zasięgnąć opinii kilku specjalistów. Jeśli chodzi o kwestię oczyszczalni, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy pracowników oczyszczalnie-metalbud.pl. Warto również przedyskutować opcje z sąsiadami oraz znajomymi, którzy zmagali się z tym problemem wcześniej.

Wybór idealnego rozwiązania pozwoli na spokojne korzystanie z domu przez wiele lat i nie będzie generować ponadprogramowych kosztów. Życzymy powodzenia i szybkiego przejścia do etapu wybierania płytek do kuchni!

Previous post

Przepis na szczupłą sylwetkę? Gotuj na parze!

Next post

Co postawić w salonie?

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki