Dom i Wnętrze

Na co zwrócić uwagę przy wyborze umywalki?

Umywalka to niezbędny element armatury, który musi znaleźć się w każdej łazience. Pewne jest to, że każdy z domowników będzie korzystał z niej codziennie, dlatego warto starannie przemyśleć jej wybór. Na co zwrócić uwagę, aby to urządzenie sanitarne było funkcjonalne i służyło całej rodzinie?

Wielkość

Umywalki można podzielić na małe i duże. Duże są wygodniejsze kiedy chcemy napuścić do nich wody i na przykład zrobić szybkie pranie ręczne. Na rynku są dostępne modele takie jak Villeroy & Boch umywalka Loop&Friends, która przypomina wielką misę.
Jednak marzenia o dużej umywalce, trzeba skonfrontować także z rozmiarami łazienki. W niewielkiej dużo lepiej jest zaoszczędzić trochę miejsca i zakupić nieco węższą, mniejszą umywalkę, których także znajdziemy bardzo wiele na rynku.

Kształt

Umywalki mogą przyjmować ciekawe, oryginalne kształty lub wyglądać bardzo klasycznie. Wyróżniamy prostokątne, półokrągłe i okrągłe umywalki. To, na jaką się zdecydujemy w dużej mierze zależy od naszego własnego poczucia estetyki i gustu.
Jeśli nasza łazienka jest niewielka, ale mamy w niej trochę wolnego miejsca w rogu, opcją zdecydowanie wartą przemyślenia jest umywalka rogowa. Narożnik będzie wykorzystany, a sam element sanitarny nie zajmie wiele miejsca.

Wisząca czy stojąca?

Kolejne pytanie, jakie musimy sobie zadać, wybierając umywalkę dotyczy sposobu jej postawienia. Niektóre umywalki montowane są na szafkach. Jest to praktyczne rozwiązanie ze względu na to, że dookoła niej możemy wówczas ustawić potrzebne kosmetyki. Część umywalek stoi na postumencie lub półpostumencie. Są także takie, które są tylko przymocowane do ściany i wiszą. Ich plus dotyczy zwłaszcza małych łazienek – można pod nimi postawić coś niewielkiego, a także łatwiej umyć podłogę niż w przypadku tych na postumencie.

Co z baterią?

Koniecznie trzeba także zwrócić uwagę na miejsce, w którym jest miejsce na baterie. Wolisz, aby było ono z boku i na umywalce znajdowało się więcej wolnego miejsca czy raczej klasycznie, na środku? W niektórych modelach umywalek (na przykład Villeroy & Boch umywalka Joyce) jest także zamontowany dozownik do mydła, dzięki któremu nie musimy stawiać na niej dodatkowej buteleczki.
Wybór umywalki nie jest zatem prosty ani tak oczywisty, jak mogłoby się zdawać. Należy zwrócić uwagę na wiele praktycznych aspektów, dopasować ten element armatury zarówno do potrzeb swojej rodziny jak i wielkości łazienki. Dobrze przemyślany wybór na pewno zaprocentuje zadowoleniem z korzystania z wygodnej umywalki.

Previous post

Meble z technorattanu

Next post

Prezent dla chłopca – jakie zabawki wybierać?

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki