Biznes

Hale stalowe – budowa krok po kroku

Wznoszenie hal stalowych to złożony i wieloetapowy proces. Należy zwrócić uwagę na potrzeby i oczekiwania inwestora, na cel i przeznaczenie stawianego obiektu, ale również, jeżeli nie przede wszystkim, na kwestie bezpieczeństwa. Warto też maksymalnie wykorzystać możliwości budynku i jego kubaturę, a to możliwe jest wyłącznie poprzez odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni i poszczególnych stref.

Analiza potrzeb klienta

Pierwszym etapem przygotowania hali stalowej powinna być analiza potrzeb klienta. Czemu ma służyć hala? Jeżeli ma to być hala produkcyjna, to jakie procesy będą się w niej odbywały i na jaką skalę? Jakie wymagania muszą być spełnione, by realizacja produkcji była możliwa i bezpieczna? Jeżeli hala ma spełniać funkcję magazynu, należy ustalić, jakie produkty będą magazynowane, a co za tym idzie, w jaki sposób? Dyskusji należy poddać zaplecze socjalne oraz ewentualną powierzchnię biurową.

Projekt

Po ustaleniu powyższych zagadnień, projektant przygotowuje projekt, a grafik wizualizację. Celem wizualizacji jest zaprezentowanie klientowi projektu w przystępny dla niego sposób. Dzięki wizualizacji, inwestor może zobaczyć, jak obiekt będzie wyglądał. Oglądanie wizualizacji i jej omawianie pomaga zrozumieć wzajemne wizje i dojść do porozumienia. Projekt zaś pozwala na określenie jakości i parametrów materiałów niezbędnych do wzniesienia obiektu.

Formalności przy budowie hali stalowej

Niezbędne jest dopilnowanie wszystkich formalności. To nie tylko wybór miejsca na budowę, ale również uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń. Należy sprawdzić plany zagospodarowania danego terenu, na którym ma stanąć obiekt. Zapoznać się ze specyfikacją miejsca. Oczywiście, w celu uzyskania pozwolenia należy również przedłożyć projekt i opis planowanej inwestycji.

Budowa

Kolejnym etapem procesu inwestycyjnego jest budowa hali. Każdy proces wznoszenia inwestycji rozpoczyna się od prac ziemnych poprzez wykonanie fundamentów po montaż konstrukcji stalowej hali. Szkielet konstrukcji składa się z elementów stalowych prefabrykowanych takich jak słupy, rygle kratowe, płatwie kratowe, które zostały tak zaprojektowane i dopasowane aby przyszły obiekt odznaczał się funkcjonalnością. Następnie wykonywane są pokrycia dachowe i pokrycia ścian oraz elementy towarzyszące jak instalacje czy elementy załadunku.
Budowa hali stalowej to proces, który zaczyna się na długo przed wylaniem pierwszych fundamentów. Każdy etap i każdy element tego procesu jest ważny i pozwala skutecznie realizować cel. Każda sugestia ze strony klienta ma niebagatelne znaczenie, a jej zintegrowanie z właściwymi materiałami konstrukcyjnymi pozwala stworzyć halę funkcjonalną i użyteczną.
Artykuł został przygotowany przez firmę CoBouw Polska, polsko – holenderską spółkę budowlaną, która specjalizuje się w kompleksowej realizacji obiektów przemysłowych (hale stalowe, hale produkcyjne, sortownie i przechowalnie warzyw i owoców).

Previous post

Topowe marki zegarków – na które warto zwrócić uwagę?

Next post

Jak zniwelować stres przed wizytą u stomatologa

Jeronim Czarnecki

Jeronim Czarnecki