Zastosowanie lecznicze chrzanu tartego
Chrzan jest to korzeń z rodzinny kapusiowatych używany zwykle, jako przyprawa w kuchni. Wygląd chrzanu jest bardzo charakterystyczny podobny do pietruszki. Jednak posiada on w środku włóknisty, biały miąższ a jego zewnętrzna warstwa jest najczęściej jasnobrązowa. Mało, kto z nas wie, że chrzan ma wiele właściwości leczniczych. Oto kilka z nich.
Chrzan zapobiega nowotworom
Chrzan zawiera glukozynolany, dzięki którym – zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu. W badaniach stwierdzono, że produkty bogate izotiocyjaniany (produkt rozkładu chrzanu) wykazują pozytywne działanie na komórki nowotworu płuc i przełyku czy nawet żołądka.
Im mniejszy korzeń chrzanu tym zawartość glukozynolanów jest wyższa, dzięki czemu zawiera on więcej substancji antynowotworowych. Chrzan tarty należy przechowywać w temperaturze nie większej niż 2 stopnie Celsjusza, ponieważ w wyższej temperaturze traci on swoje właściwości lecznicze. Chrzan świeży możemy przechowywać znacznie dłużej. W związku z tym najlepiej samemu trzeć chrzan wtedy, gdy jest on nam potrzebny.
Chrzan na kaszel, kater i zapalenie zatok
Chrzan ma działanie antybakteryjne, dzięki czemu możemy go używać, jako naturalny antybiotyk. Jest on wykorzystywany nie tylko w celu leczenia przeziębienia, ale także na wszelkiego rodzaje infekcje górnych dróg oddechowych.
Wdychanie olejków eterycznych nad świeżo, co startym chrzanem pomaga udrożnić zatkane zatoki. Zażywanie chrzanu w formie syropu ma również właściwości lecznicze. Ma on działanie wykrztuśne, dlatego można go stosować również podczas męczącego kaszlu.
Chrzan na bóle reumatyczne
Na reumatoidalne zapalenie stawów powinniśmy zastosować okład z tartego chrzanu. Dzięki czemu obrzęk zmniejszy się, ustąpi ból oraz przykurcz mięśni a zdolność ruchowa w stawach zostanie poprawiona. Starty chrzan można również stosować w przypadku zapalenia nerwu kulszowego czy w bólach w skazie moczanowej.
Na ból stawów i mięśni oraz nadwyrężeniu ścięgna możemy użyć okład z miazgi chrzanu. Wystarczy zetrzeć świeży korzeń chrzanu i powstałą w ten sposób miazgę położyć na chore miejsce. Trzymać tak długo aż poczuje się pieczenie jest to znak że chrzan poprawnie działa.
Chrzan dobry na trawienie
Chrzan nie tylko poprawia przemianę materii, ale również pobudza soki trawienne, przez co zapobiega występowaniu dolegliwości trawiennych szczególnie po tłustych i ciężkostrawnych potrawach.
Warto, więc wprowadzić go w codzienną dietę szczególnie, gdy po spożyciu posiłku dolega nam zgaga lub niestrawność.
Chrzan tarty znaleźć można w ofercie firmy Vitapol